„Igrzyska dla każdego” to hasło, pod którym klasa IIa pod opieką wychowawcy, nauczyciela wychowania fizycznego, p.Pawła Piniarskiego, przez kilka miesięcy realizowała projekt edukacyjny.
Został on zainaugurowany 2 października 2016 r. udziałem uczniów tej klasy w „Biegach Szkolnych”. Podsumowanie natomiast miało miejsce 7 kwietnia 2017r. Była to niezwykła impreza. Wzięli w niej udział: Dyrektor naszej szkoły – mgr Marian Łukowski, wicedyrektor mgr Arleta Bekas, przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR - Emil Stefaniak, Joanna Wawrocka i Dawid Feder. Gościliśmy także naszych kolegów z innych klas i nauczycieli.
Ciekawym momentem było „zapalenie” symbolicznego znicza olimpijskiego, tak, jak na prawdziwych igrzyskach. Znicz zaprojektowała oczywiście kl. IIa. Nieodłącznym elementem igrzysk jest flaga,- ona także dumnie górowała w hali sportowej. Podczas prezentacji projektu, mogliśmy dowiedzieć się, czym są igrzyska paraolimpijskie, dlaczego są organizowane jakie konkurencje s ą podczas nich rozgrywane. Temat igrzysk paraolimpijskich był głównym założeniem projektu.
Mogliśmy kibicować zawodnikom rozgrywającym mecz piłki nożnej między drużynami pięcioosobowymi, a także przeżywać mecz koszykówki. Nie były to jednak typowe rozgrywki - zawodnicy mieli przewiązane przepaskami oczy. Niczego więcej dodawać nie trzeba. Klasa IIa pokazała wspaniałą ideę, która zakłada, że każdy, niezależnie od predyspozycji i od sposobu funkcjonowania może zostać olimpijczykiem. Potrzeba tylko wiary we własne siły i pracy.
Ciekawym wnioskiem z wielu przedstawionych podczas prezentacji projektu było przekonanie, że sport daje radość zwycięstwa i pozwala na przygotowanie do przeżywania porażek. Ci, którzy przyglądali się prezentacji, być może uświadomili sobie, że sport to nie dziedzina tylko dla szczególnie uzdolnionych wybrańców, ale dla każdego, kto tylko chce. Po prostu tak jak w haśle – „Igrzyska dla wszystkich”.
Na koniec klasa podziękowała swojemu opiekunowi – wychowawcy, p.Pawłowi Piniarskiemu za pomysł, opiekę oraz pomoc podczas realizacji zadań.
Dyrektor wyraził swoje uznanie dla efektów kilkumiesięcznych działań. Podkreślił, że nietypowy pomysł niesie ze sobą wspaniałą ideę olimpijską. Wypowiedział się również pan Dawid Feder, który podziękował za zaproszenie oraz pogratulował uczniom udanego projektu edukacyjnego. Miłym momentem było złożenie pamiątkowych podpisów na specjalnie przygotowanej papierowej planszy. Pozostanie więc po tym spotkaniu ślad…
Kiedy emocje związane z prezentacją zadań projektowych już opadły, głos zabrali nasi goście z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR”. Pan Dawid Feder opowiedział o swojej niepełnosprawności, o codziennych czynnościach, które wykonuje jako osoba niepełnosprawna, o trudnościach, jakie napotyka. Nasz gość robił to w taki sposób, aby pokazać, że mimo ograniczeń, żyje jak każdy człowiek. Nie stwarzał też dystansu, pozwalał na stawianie pytań, nie zawsze łatwych. Dwoje rehabilitantów, którzy mu towarzyszyli, opowiedziało o swojej pracy z osobami niepełnosprawnymi. Zaciekawienie było ogromne. Okryto przed nami zupełnie nowy świat. Czas upływał bardzo szybko, a spotkanie przerodziło się w przyjacielską rozmowę.
Na zakończenie pojawił się akcent związany ze Światowym Dniem Inwalidy - klasa IIa zaproponowała rozgrywki sportowe na wózkach. W tych specyficznych zawodach mógł wziąć udział każdy i zobaczyć, jak rzuca się lotką, celuje do kosza, strzela się na bramkę z pozycji osoby na wózku.
Cieszymy się z takiego spotkania. Brawa dla IIa i wychowawcy tej klasy!
Zapraszamy do glerii Świat olimpijczyków wg IIa