W sobotę (26.09.2015r.) późnym wieczorem wróciliśmyz niemieckiej gminy Am Dobrock. Na terenie landu Dolna Saksonia, w którym położona jest nasza szkoła partnerska spędziliśmy sześć dni, podczas których mieliśmy okazję poznać szkołę, okolicę, zwyczaje panujące w niemieckich domach oraz przede wszystkim nawiązać kontakty i przyjaźnie z młodzieżą z Cadenberge.
Do schroniska młodzieżowego w miasteczku Otterndorf, położonym przy ujściu Łaby do Morza Północnego, dojechaliśmy w poniedziałek, późnym popołudniem, po jedenastogodzinnej podróży. Czekali już na nas uczniowie Oberschule Cadenberge, w towarzystwie nauczycieli: Birgit Braukmann, Franciski Rieche, Tanji Schünemann, Vivien Renzelmann oraz byłego nauczyciela Dietera Sperla i Karla-Heinza Lincka - przyjaciela naszej szkoły, przewodniczącego komitetu ds. współpracy z gminą Witkowo. Oficjalne powitanie miało jednak miejsce następnego dnia.
We wtorek rano po raz pierwszy udaliśmy się do szkoły w Cadenberge. Powitali nas tam dyrektor placówki Thorsten Fastert, Karl-Heinz Linck oraz przedstawiciel lokalnego samorządu Peter Uhl. Cała trójka wyraziła zadowolenie z tak dobrej i regularnej współpracy pomiędzy szkołami oraz życzyła nam udanego pobytu na terenie ich gminy. Pan Peter Uhl podkreślił również wagę i rolę, jaką w kształtowaniu przyszłej Europy pełni organizowanie polsko - niemieckich spotkań młodzieży oraz wyraził chęć dalszej współpracy. Za zaproszenie podziękował dyrektor naszego gimnazjum, Pan Marian Łukowski, który wręczył gospodarzom mały upominek do szkolnej biblioteki. Do powitania przygotowali się również uczniowie szkoły partnerskiej, którzy pod opieką Franziski Rieche wykonali prezentację przypominającą o spotkaniu w Polsce.
Po oficjalnym powitaniu przyszedł czas na jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów programu i przy okazji wyjątkową lekcję geografii. Jeszcze przed południem udaliśmy się do miasta Cuxhaven, skąd rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę po terenie Morza Wattowego na wyspę Neuwerk.
Do przejścia mieliśmy ok. 10 km a w międzyczasie poznawaliśmy tajemnice życia w Morzu Wattowym. Po kilku godzinach pobytu na wyspie wyruszyliśmy statkiem w drogę powrotną na ląd. Płynęliśmy dokładnie tą samą trasą, którą parę godzin wcześniej mogliśmy pokonać pieszo. Ta lekcja geografii pozostanie więc zapewne na długo w naszej pamięci.
Na środę organizatorzy zaplanowali zajęcia integracyjne. Przed południem odbyły się zawody sportowe, w których rywalizowały pary polsko - niemieckie. Trzeba było pokonać wspólnie tor przeszkód, przy okazji poznając się i budując wzajemne zaufanie. Najlepszymi w tych zmaganiach okazali się Mateusz Czapliński i jego niemiecki kolega. Około południa grupa niemiecka zabrała nas do swoich domów. Mogliśmy poznać rodziny swoich partnerów oraz spędzić wspólnie z nimi popołudnie. Nie zabrakło również wielu atrakcji, które gospodarze przygotowali na ten dzień. Wieczorem wszyscy ponownie spotkaliśmy się w schronisku młodzieżowym. Do późnych godzin wymienialiśmy się wrażeniami z tego dnia.
Czwartek, to już tradycyjnie wyjazd do przepięknego miasta portowego - Hamburga. Zwiedzanie i spacer po starówce, to jednak nie jedyne atrakcje, które czekały na nas tego dnia. Drugim punktem programu była wizyta na wystawie „dialog w ciemności”, po której oprowadzały nas osoby niedowidzące. Przez 45 minut w małych grupach spacerowaliśmy po lesie, mieście, odwiedzaliśmy spichlerze i kawiarnię. Wszystko w całkowitej ciemności. Było to niezwykle cenne doświadczenie, które pozwoliło nam rozbudzić inne niż wzrok zmysły i budować wzajemne zaufanie.
Na wspólną pracę projektową przyszedł czas w piątek. Tego dnia pracowaliśmy w kilkuosobowych grupach. Przygotowywaliśmy polskie i niemieckie dania, zbieraliśmy informacje o polsko - niemieckiej historii, uczyliśmy się polsko - niemieckiej wersji wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” oraz projektowaliśmy koszulki. Wszystko w bardzo dobrej atmosferze i miłym nastroju. Po południu mogliśmy dokonać prezentacji efektów swojej pracy, za co nagrodzeni zostaliśmy gromkimi brawami. Później przyszedł czas na oficjalne podsumowanie spotkania i ostatnią wspólną dyskotekę. Dodatkową atrakcją przygotowaną na ten dzień była prezentacja zdjęć wykonanych przez Karla-Heinza Lincka, który jak co roku dokumentował całe spotkanie.
W sobotę rano po raz ostatni spotkaliśmy się w schronisku młodzieżowym. Nie zabrakło ciepłych słów na pożegnanie, łez i obietnic ponownego spotkania. Mamy nadzieję, iż niektóre z kontaktów nawiązanych podczas tegorocznego spotkania młodzieży przetrwają próbę czasu a wspólnie spędzone dwa tygodnie na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Konstanty Hyżak (3a), Wiktoria Lis (3a), Julia Wróbel (3a), Julia Smużniak (3a), Jakub Dzięcielak (3b), Wiktor Sadowski (3b), Zuzanna Knast (3c), Julia Nowaczyk (3c), Aleksandra Piniarska (3c), Wiktoria Rzepecka (3c), Kornelia Tyczka (3c), Aleksandra Grzechowiak (3d), Eliza Marszałek (3d), Alicja Pustelnik (3e), Julia Szeszycka (3e), Adrian Szymański (3e), Mateusz Czapliński (3e), Zuzanna Kujawska (3e), Krzysztof Lipiński (3e), Wojciecj Rydyger (3e).
Dyrektor szkoły - Marian Łukowski
Nauczyciele języka niemieckiego: Eliza Marcinkowska, Hanna Tyll-Kasprzak, Anna Brząkowska
Zapraszamy do galerii: Kolejne polsko - niemieckie spotkanie już za nami….
Projekt dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży
www.pnwm.org