Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


Wymiana Polsko - Niemiecka Wymiana w liczbach Nasi przyjaciele Wrześniowe spotkanie 2015 XIX spotkanie Wrześniowe spotkanie 2016 Z rewizytą w Cadenberge 10 lat wymiany polsko-niemieckiej Podsumowanie 10 lat wymiany polsko - niemieckiej Jubileuszowa rewizyta w Cadenberge „Różnorodność jest bogactwem” 24 polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Tydzień bogaty w nowe doświadczenia

Międzynarodowa wymiana młodzieży

Jubileuszowa rewizyta w Cadenberge

Na stałe do terminarza naszej szkoły wpisały się już wrześniowe wyjazdy do zaprzyjaźnionej niemieckiej placówki w Cadenberge. Tegoroczne spotkanie odbywało się w dniach 18-23 września a uczestniczyło w nim 21 uczniów klas trzecich gimnazjum. Młodzież pojechała do Niemiec pod opieką dyrektora szkoły Mariana Łukowskiego oraz nauczycieli języków obcych: Elizy Marcinkowskiej, Hanny Tyll-Kasprzak oraz Joanny Rzetelskiej. Sześciodniowe spotkanie było dalszą okazją do poznawania kraju sąsiada, budowania pozytywnych relacji, nawiązywania przyjaźni oraz świętowania 10-letniej współpracy pomiędzy witkowską placówką i niemiecką szkołą Schule am Dobrock.

A o to krótka relacja z 6 dni pobytu w landzie Dolna Saksonia:

Poniedziałek, 18 września:

Tuż po godzinie siódmej uczniowie klas trzecich gimnazjum z opiekunami wyruszyli w drogę do Niemiec. Na szczęście podróż przebiegła bez problemów i około godziny siedemnastej grupa dotarła do schroniska młodzieżowego w Stade, gdzie czekali już na nią uczniowie i nauczyciele szkoły z Cadenberge oraz Karl-Heinz Linck - wieloletni koordynator i fotograf spotkań, laureat statuetki „Przyjaciel szkoły”.

Zaraz po powitaniu i wspólnej kolacji wszyscy udali się na spacer po niezwykle urokliwym miasteczku Stade. Grupa miała dużo szczęścia, gdyż schronisko młodzieżowe położone było w samym centrum starego miasta, zaledwie 3 minuty drogi od dawnego portu. Stade jest miastem bardzo ładnym i klimatycznym, zupełnie niezniszczonym podczas drugiej wojny światowej, dzięki czemu zachowało swój dawny urok i czar. Uczniowie naszej szkoły mieli podczas tego spaceru pierwszą możliwość zetknięcia się z charakterystycznymi dla regionu Niemiec Północnych domami z muru pruskiego. 

Wtorek, 19 września:

Około godziny dziewiątej polska grupa odwiedziła po raz pierwszy szkołę w Cadenberge. Młodzież naszej szkoły powitali oficjalnie: Dyrektor Schule Am Dobrock Thorsten Fastert, przedstawiciele samorządu gminy Land Hadeln - Maik Schwanemann i Julia Heuer, Karl-Heinz Linck, nauczyciele i uczniowie. Gospodarze przygotowali dla gości słodki poczęstunek oraz kilka utworów muzycznych wykonanych przez młodszych uczniów. 

Zaraz po oficjalnej części młodzież polsko - niemiecka wzięła udział w warsztatach muzycznych. Uczniowie tańczyli, śpiewali oraz grali na instrumentach - niektórzy po raz pierwszy w życiu?. Celem zajęć była oczywiście integracja polsko - niemieckiej młodzieży, przełamywanie barier oraz odkrywanie własnych możliwości i talentów. Czas ten stwarzał również okazję do rozwijania kompetencji językowych, gdyż warsztaty prowadzone były w języku obcym.

Zaraz po zajęciach uczniowie Schule am Dobrock zabrali witkowskich gimnazjalistów do swoich domów. Był to czas na poznawanie warunków życia mieszkańców gminy zbiorczej Land Hadeln, położonej w pobliżu wielu atrakcji turystycznych oraz możliwości spędzania czasu wolnego i uprawiania sportu. Część grupy miała też okazję obserwować pływy i spacerować po Morzu Wattowym, co dla osób spoza basenu Morza Północnego jest zawsze wyjątkowym przeżyciem. Czas ten wymagał jednak przede wszystkim przełamywania barier językowych i skutecznego komunikowania się w języku obcym.
Po godzinie 20:00 grupa ponownie spotkała się w schronisku w Stade.

Środa, 20 września:

Trzeci dzień spotkania był bardzo podobny do drugiego. Przed południem młodzież uczestniczyła w warsztatach muzycznych a około 13:00 udała się do domów niemieckich partnerów. Wieczorem uczniowie jednogłośnie uznali dwa ostatnie popołudnia za najciekawsze punkty programu. Dla kadry polsko - niemieckiej był to z kolei czas na wymianę spostrzeżeń i snucie planów dotyczących kierunku dalszej współpracy oraz na spotkanie z władzami samorządowymi polskiej i niemieckiej gminy, gdyż w tym samym czasie w gminie Land Hadeln przebywała delegacja władz samorządowych Witkowa.

Czwartek, 21 września:

W czwartek grupa polsko - niemiecka opuściła na chwilę land Dolna Saksonia i udała się na jednodniową wycieczkę do Hamburga - przepięknego miasta portowego, które jest jednocześnie odrębnym krajem związkowym (landem). Do „Wenecji Północy” uczestnicy wymiany jechali przez tzw. „Altes Land”, czyli największe w Europie Północnej skupisko sadów owocowych. Pobyt w Hamburgu uczniowie i ich opiekunowie rozpoczęli od zwiedzania z przewodnikiem. Grupa zwiedziła starówkę, poznała historię miasta i jego mieszkańców, odwiedziła miasto spichrzów oraz podziwiała najnowszy symbol miasta - filharmonię nad Łabą, której budowa pochłonęła ponad 900 mln Euro. Po dwóch godzinach wszyscy udali się na wystawę „Dialog w ciszy”, podczas której każdy z uczestników mógł poczuć się jak osoba głuchoniema, uruchomić zmysły inne niż słuch i przy ich pomocy odbierać rzeczywistość. Pobyt na wystawie miał uczyć zrozumienia i uwrażliwiać na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dla uczestników grupy międzynarodowej była to też wskazówka, aby wykorzystywać mimikę, gestykulację, czy mowę ciała do komunikowania się z obcokrajowcami.

Piątek, 22 września:

Uczestnicy wymiany spotkali się ponownie w szkole w Cadenberge, aby dopracować swoje utwory. Po południu przyszedł czas na podsumowanie tygodnia i prezentację efektów pracy grup projektowych. Podsumowaniem spotkania był uroczysty koncert, w którym oprócz uczestników wymiany wzięli udział uczniowie i nauczyciele Schule am Dobrock oraz rodzice, którzy przygotowali poczęstunek na pożegnalną kolację. Młodzież zaprezentowała efekty tygodniowych ćwiczeń w polsko - niemieckich grupach projektowych, które zainaugurował polsko - niemiecki Polonez. Na uwagę zasługiwał też wspólny występ chóru i zespołu muzycznego. Przygotowanie go było nie lada wyczynem, gdyż część muzyków po raz pierwszy w życiu grała na instrumentach. Po koncercie gości oficjalnie pożegnał dyrektor szkoły, który podziękował im za tygodniową owocną współpracę i wyraził potrzebę i chęć kontynuowania partnerstwa. Za gościnę i możliwość odkrywania kraju partnera podziękowali też dyrektor witkowskiej szkoły oraz przedstawicielka uczniów. Po wymianie upominków przyszedł czas na ostatni punkt programu, czyli polsko - niemiecką dyskotekę pożegnalną. O godzinie 22 młodzież nie mogła się rozstać a pożegnaniu towarzyszył płacz i łzy, co było najlepszym potwierdzeniem na to, iż spotkanie należało do udanych.

Sobota, 23 września:

Po sześciu dniach pobytu w Niemczech, ostatnich wymianach maili, adresów i upominków grupa polska wyruszyła przed południem w drogę powrotną do Polski. Uczniowie z Polski powiedzieli podczas pożegnania, iż mają nadzieję na kontynuowanie kontaktów i przyjaźni nawiązanych podczas wymiany szkolnej. Nie chcieli więc się żegnać, mówili „Do zobaczenia”.

Wrześniowa polsko - niemiecka wymiana młodzieży była 22 spotkaniem zorganizowanym wspólnie przez Szkołę Podstawową im. Adama Borysa (dawniej Gimnazjum) oraz Schule Am Dobrock z Cadenberge. Każde z nich wymagało zaangażowania i poświęcenia czasu wielu osób oraz finansowego wsparcia samorządu Witkowa i Land Hadeln (dawniej Am Dobrock) oraz międzynarodowej organizacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży. Każdego roku koordynatorzy spotkań przygotowywali wspólnie dwa wnioski. Wszystkie zaopiniowane zostały pozytywnie i zostały dofinansowane przez PNWM łączną kwotą kilkudziesięciu tysięcy Euro.

Zapraszamy do galerii Jubileuszowa rewizyta w Cadenberge 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć