Pięć miesięcy temu uczniowie klas drugich gimnazjum oraz siódmych szkoły podstawowej rozpoczęli starania o "bilet" na polsko - niemieckie spotkanie młodzieży, które zaplanowane zostało na 14-19 maja (wizyta gości z Cadenberge w Witkowie) oraz 10-17 września 2018r. (wyjazd do Niemiec).
Po podsumowaniu zadań, w których można było wziąć udział oraz wyników w nauce języka niemieckiego w I półroczu mamy przyjemność ogłosić, iż uczestnikami tegorocznego XXIII spotkania będą:
GRATULUJEMY :-)
Eliza Marcinkowska
Hanna Tyll-Kasprzak
W piątek 9 lutego 2018r. odbyły się szkolne eliminacje XIV Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego "Odkrywamy Europę". W eliminacjach wzięło udział 11 uczniów zainteresowanych geografią. Po sprawdzenia prac konkursowych i ustaleniu wyników okazało się, że naszą szkołę w etapie finałowym reprezentować będą: Julia Drzewiecka z kl. IIIc oraz Bartosz Szcześniak z klasy IIIb.
W szkole tak bywa, że czasem musimy się rozstać z naszymi nauczycielami. Tak też było w piątek, 9 lutego. W tym dniu podziękowaliśmy p.Barbarze Pałce, która po wielu latach pracy przeszła na emeryturę. Do hali sportowej, w której oczekiwali na Panią wszyscy uczniowie, Dyrekcja, Rada Rodziców przy dźwiękach ulubionej piosenki naszej pani wprowadził bohaterkę dnia jej dawny uczeń – p.Szymon Marszałek, który specjalnie na tę okazję przyjechał do naszej szkoły.
Dyrektor przedstawił ścieżkę zawodową p.Pałki, delegacje klas wręczyły kwiaty, zabrzmiały piosenki specjalnie dla Pani. Jedną z nich wykonali nasi nauczyciele! Uczennice klasy III wygłosiły fragment „Koncertu Jankiela”. Nie mogło być inaczej – przecież to była uroczystość dla „pani od historii”!
Również Rada Rodziców podziękowała za lata pracy z młodzieżą. W spontanicznym wystąpieniu „gość specjalny", czyli p.Szymon Marszałek wspominał panią Pałkę jako wychowawczynię i jako nauczycielkę historii. Nie krył słów uznania. Nietypowe przemówienie wygłosiły p.Musidlak i p.Chyba. Wystąpiły w parze, bo okazuje się, że obie były uczennicami pani Barbary. To było wydarzenie niezwykle wzruszające. Pani Pałka nie kryła swoich uczuć, a na zakończenie podziękowała wszystkim za piękną uroczystość.
Zapraszamy do galerii Podziękowanie po latach pracy.
Dwa razy w ciągu roku szkolnego najlepsi uczniowie klas gimnazjalnych otrzymują nagrodę za swoją pracę. Tak też było w piątek, 9 lutego. W obecności Burmistrza, Dyrekcji, nauczycieli, Rodziców i całej społeczności uczniowskiej dwunastu najlepszych otrzymało stypendia Burmistrza Gminy i Miasta.
W tym roku te szczególne wyróżnienia otrzymali: Kacper Hofman (2a), Dominik Łukowski (2a), Olga Radacz (2a), Katarzyna Ceglewska (2d), Julia Mańkowska (2d), Aleksandra Mańkowska (2d), Sara Szymczak (2d), Julia Szymańska (3a), Dawid Spychała (3b), Bartosz Szcześniak (3b), Karolina Jarecka (3e) oraz Julia Musidlak (3e).
O laureatach nie zapomniał Samorząd Uczniowski – przedstawicielki złożyły życzenia, a na szczęście każdy stypendysta otrzymał figurkę porcelanowego słonika. Gratulacje dla Rodziców i dla najlepszych uczniów popłynęły z ust Burmistrza i Dyrekcji szkoły. Życzymy dalszych sukcesów! (JCh)
Zapraszamy do galerii Wyróżnienie dla najlepszych.
W wyniku reformy oświaty od 1 września 2017 roku przestały istnieć gimnazja, które powołano do życia jako nowy typ placówki oświatowej 1 września 1999 r. Reforma wprowadza ponownie ośmioletnią szkołę podstawową. Nasze Gimnazjum im. Adama Borysa - z dniem 1 września 2017r. przekształciło się w Szkołę Podstawową im. Adama Borysa, a z dniem 1 stycznia 2018r. zmieniło nazwę na Szkołę Podstawową nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie.
Nadal nosimy zaszczytne imię człowieka, które na trwałe wrosło w życie gimnazjum, a my tę tradycję kultywujemy w nowej szkole podstawowej. To na jego wzorze kształtujemy osobowość i charakter młodzieży, która oddana jest naszej opiece, kształceniu i wychowaniu. Myślę, że również kolejne pokolenia dzieci i młodzieży będą dumne ze swego Patrona.
W życiu Adama Borysa dominowały zasadniczo trzy cechy charakteru: patriotyzm, pilność i pracowitość w nauce oraz człowieczeństwo oparte o wartości chrześcijańskie. Chcemy, aby uczniowie naszej szkoły kierowali się w życiu takimi wartościami. Podejmujemy więc szereg inicjatyw, aby kształtować osobowość ucznia i zapewnić mu wszechstronny rozwój. Inspirujemy naszych uczniów do uczestnictwa nie tylko w życiu szkoły, ale również środowiska lokalnego.
Szanowni Państwo, jednak w wyniku nowej sytuacji w oświacie musimy zmienić sztandar szkoły, nadany wraz z imieniem w 2001 roku z dniem 1 września 2017 r. stał się nieaktualny, gdyż zmieniła się nazwa szkoły.
Nie wyobrażamy sobie, by nasza szkoła nie miała nowego sztandaru!
Sztandar, dawna chorągiew, stanowi symbol charakteryzujący godność jednoczącą ludzi we wspólnym działaniu dla ogólnego dobra. Sztandar jednoczy całą społeczność szkolną! „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym, a przysięgą wojskową” - powiedział Kardynał Stefan Wyszyński.
Zwracamy się do społeczeństwa naszej miejscowości, gminy, podmiotów gospodarczych, przedstawicieli zakładów pracy i wszystkich tych, którzy chcieliby w sposób wymierny wyrazić jedność z naszą szkołą o wsparcie finansowe. Każde wsparcie Państwa zostanie przez nas docenione, najhojniejsi sponsorzy uhonorowani zostaną „gwoździem”, który osobiście wbiją w drzewiec podczas uroczystego wręczenia sztandaru.
Wręczenie nowego sztandaru planujemy na przełomie marca / kwietnia 2018 roku. Dziękujemy za każdą możliwą pomoc i wsparcie.
Wpłaty na sztandar można dokonywać na konto Rady Rodziców:
BS Witkowo: 92 8538 0002 0000 3133 2000 0010
z dopiskiem: „DAROWIZNA NA SZTANDAR”
Z góry dziękujemy za każdy gest dobrej woli i wpłatę na ten szczytny cel.
Komitet Fundacji Sztandaru
dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa
w Witkowie
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie informuje, w dniach 12 lutego – 09 marca 2018r. przeprowadzony będzie nabór uczniów do klas I szkoły podstawowej - obowiązkowo z rocznika 2011, z obwodu nowej szkoły.
Prosimy wszystkich Rodziców o zgłoszenie się w sekretariacie szkoły w godz. 7.30 – 15.00 celem zgłoszenia dziecka do klasy I.
Dokumenty można otrzymać w sekretariacie szkoły. Po przeprowadzeniu rekrutacji odbędzie się spotkanie Rodziców z dyrekcją szkoły, o którym poinformujemy w późniejszym terminie. Dodatkowych informacji nt. rekrutacji można uzyskać telefonicznie codziennie w godz. 10.00 – 15.00 - tel. 61-477-82-50
Obwód Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie od 1 września 2017r.
Ulice:
Akacjowa, Armii Poznań, Bajeczna, Brzozowa, Cmentarna, Dębińska, Gimnazjalna, Harcerska, Jana Pawła II, Jasna (domki), Jesionowa, Jodłowa, Komisji Edukacji Narodowej, Kosynierów Mił., Krótka, Kwiatowa, Leśna, Łąkowa, Modrzewiowa, Nowa, Ogrodowa, Osiedlowa, Oświatowa, Parkowa, Park Kościuszki, Piwna, Polna, Powidzka, Powstańców Wlkp., Poznańska, Północna, Prosta, Rumowa, Skorzęcka, Skośna, Słoneczna, Sosnowa, Spokojna, Sportowa, Stary Rynek, Strzałkowska, Szampańska, Szkolna, Topolowa, Tylna, Warszawska, Wiejska, Wierzbowa, Wiosenna, W. Witosa, Wodociągowa, Wrzesińska, Wschodnia, Zachodnia, Zacisze, Zielona
Miejscowości:
Chłądowo, Ćwierdzin, Dębina, Gaj, Gorzykowo, Kamionka, Malenin, Mąkownica, Odrowąż, Ostrowite Prymasowskie, Skorzęcin, Sokołowo, Strzyżewo Witkowskie, Wiekowo.
Karta informacyjna ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie
Karnawał to czas beztroskiej zabawy, która również zawitała do naszej szkoły. Przed feriami zimowym 6 lutego 2018r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w Balu Przebierańców. Pomysłowość dzieci i ich rodziców w przygotowaniu strojów okazała się ogromna. Dzieci zachwyciły swoimi pięknymi strojami. Można było zobaczyć przeróżne postaci – pankówę, diabła, kotki, dziewczęta w strojach z lat osiemdziesiątych, Japonkę, czarodziejkę, piłkarzy bohaterkę z filmu - Wonder Woman, żołnierza itp.
Imprezę rozpoczął dyrektor szkoły i wspólny taniec w kole. Potem nadszedł czas szalonej zabawy karnawałowej przy muzyce didżejki pani Ani.
Nad całością czuwali wychowawcy klas i pani wicedyrektor. Zadbali oni o dobry nastrój wszystkich uczestników, a także zapewnili swoim podopiecznym wiele atrakcji w postaci konkursów, dostarczając im niebywałych przeżyć. W pierwszym z nich komisja konkursowa wybrała trzy najpiękniejsze stroje. Na podium obok siebie stanęły Wonder Women, Japonka i kotka.
Był także taniec na gazecie, w którym mistrzami zostało kilka par. Zwycięzcy wykazali się niezwykłą pomysłowością i zręcznością, gdyż tańcząc na małym skrawku gazety, unosili swoich partnerów. Najwięcej radości i okrzyków sprawiła nagroda za tę konkurencję – dzień w fotelu dyrektora naszej szkoły. Nie zabrakło rywalizacji dziewcząt i chłopców o gorące krzesła. Ta konkurencja okazała się najbardziej ulubioną przez uczestników balu.
Uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szaleli na parkiecie przy ulubionych i popularnych piosenkach. Niemałą atrakcją stał się przebój „Jedzie pociąg z daleka…”, dzięki któremu uczniowie zawitali do różnych krajów europejskich i poznali tamtejsze tańce – kalinkę, kankana, zorbę, no i oczywiście polski taniec narodowy – poloneza. Ten ostatni wzbudził najwięcej emocji, bowiem czwartoklasiści tańczyli go po raz pierwszy.
Na zakończenie Balu Przebierańców wszyscy podziękowali Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu imprezy.
Wspólne zabawy i tańce dostarczyły fantastycznych i niezapomnianych wrażeń. Na następny bal czekamy za rok! (TSz)
Zapraszamy do galerii Karnawałowe szaleństwo czwartoklasistów.
Karnawałowe dekoracje, pyszne jedzenie i DJ, który zna nasze gusty muzyczne - to wszystko towarzyszyło uczniom klas III gimnazjum podczas balu, który odbył się w piątek 26 stycznia w Sali OSP Witkowo. Gośćmi byli: Burmistrz Gminy i Miasta, Marian Gadziński, Dyrektor szkoły, Marian Łukowski, Wicedyrektor, Arleta Bekas, a także wychowawcy klas III.
Zabawa rozpoczęła się o 17 i trwała do późnego wieczoru, bo aż do 22.Okazało się, że nasza młodzież potrafi doskonale tańczyć, umie się dobrze bawić we własnym gronie. Nie zabrakło dedykacji dla wychowawców i wspólnych zdjęć.
Niezwykłości temu wieczorowi dodał zatańczony na początku polonez. Pokaz tańca dostarczył wielu wzruszeń nie tylko obecnym Rodzicom, ale także nauczycielom. Układ taneczny przygotowany został przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego – p. Jarosława Barszcza i p. Pawła Piniarskiego. Potem była już tylko świetna zabawa, którą przerwało wniesienie tortu. Wyglądał przepięknie!! A jak smakował!
Pełni emocji o 22 zakończyliśmy zabawę, którą zorganizowali dla nas Rodzice. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami.
Zapraszamy do galerii Ach! Co to był za bal....
Wolontariusze naszej szkoły podczas 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali kwotę 6.645,69 zł.
Za świetnie wykonaną pracę bardzo dziękujemy.
W środę 10 stycznia w Domu Kultury w Powidzu odbył się III etap (parkowy) konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Z terenu Powidzkiego Parku Krajobrazowego wzięli udział uczniowie z klas gimnazjalnych ze szkół w: Powidzu, Ostrowitego, Budzisławia Kościelnego i Witkowa. Celem tego konkursu było wytypowanie drużyny, która będzie reprezentować Powidzki Park Krajobrazowy w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 23 marca w Poznaniu.
W minionym tygodniu zakończona została w naszej szkole akcja GÓRA GROSZA. Miło nam poinformować całą społeczność szkolną, że udało się nam zebrać kwotę 555,72 zł.
Do uzbierania tej kwoty przyczyniły się wszystkie klasy:
Rada SU serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, nauczycielom i innym ludziom dobrej woli, którzy wsparli tę akcję. Zebrane pieniądze zostaną przekazane fundacji Nasz Dom.
W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w projekcie humanistycznym "Zrób sobie przerwę na czytanie” organizowanym przez Fundację Lokalnego Wsparcia Kultury "AITWAR” i współfinansowanym przez Miasto Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Celem akcji było zapoznanie społeczności szkolnej z literaturą słowiańską. Za wykonanie przedsięwzięcia odpowiedzialni byli nauczyciele poloniści, szkolna bibliotekarka-pani Krystyna Scheffs oraz klasa 2e, która realizuje projekt edukacyjny związany z mitologiami różnych kultur.
Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły 27 grudnia br. uczestniczyli w obchodach 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
O godz. 12.00 dla upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego regionu wraz władzami samorządowymi, pocztami sztandarowymi, organizacjami kombatanckimi i pozarządowymi, placówkami oświatowymi i mieszkańcami Witkowa wzięli udział w spotkaniu patriotycznym przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego.
Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo pan Marian Gadziński, który przypomniał wydarzenia sprzed 99 lat i ich znaczenie dla historii Polski oraz naszej Małej Ojczyzny. Zaapelował, by nie zapominać tamtej miłości, tamtych serc, tamtego poświęcenia i kultywować tradycje powstańcze. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich Powstańców, złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalono pamiątkowe znicze.
Druga część obchodów rocznicy zrywu powstańczego Wielkopolan z 1918r. odbyła się po południu w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka. Społeczność naszej szkoły wzięła udział w II Śpiewankach Patriotycznych - spotkaniu, podczas którego pieśnią uczczono pamięć tych, którzy poświęcili zdrowie i życie dla wolnej ojczyzny. Było pięknie, nastrojowo i patriotycznie! Każdą z wykonywanych piosenek poprzedzał komentarz o historii jej powstania, który był także krótkim opisem dziejów Polski. Śpiewali wszyscy od Borysa – uczniowie, dyrekcja i nauczyciele (stworzony przez nich chór zyskał dużą liczbę wyświetleń na portalu społecznościowym), a także rajcowie miasta i mieszkańcy Witkowa. Usłyszeliśmy bliskie sercu każdego Polaka piosenki: Rotę, Marsyliankę wielkopolską, Warszawiankę 1831 roku, Marsz, marsz Polonia, O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko, Ułani, ułani, Pałacyk Michla, Rozkwitały pąki białych róż, Deszcz, jesienny deszcz, My, Pierwsza Brygada, Serce w plecaku, Dziewczyna z granatem, Miasto 44.
Tego popołudnia piosenki patriotyczne połączyły wszystkich – młodych i starszych, dzieci i dorosłych – oraz potwierdziły słowa poety: Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie – wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają... i przypomniały, że naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.
Oprawę muzyczną Śpiewanek przygotowała pani Kalina Piechowak, słowną – pani Joanna Rzetelska i pani Teresa Szkudlarek, multimedialną (prezentacja o Powstaniu Wielkopolskim towarzysząca śpiewanym piosenkom) - pani Katarzyna Jędrzejczak, a nad całością czuwała wicedyrektor, pani Arleta Bekas. (T.Sz.)
Zapraszamy do galerii Pamiętamy! 99 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Dnia 22 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie na którym uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka. Montażem przygotowanym pod okiem katechetów wprowadzili całą społeczność szkolną w niepowtarzalny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Muzykę do przedstawienia pt.”Boże Narodzenie mimo wszystko” przygotowała p.Kalina Piechowiak, a dekorację wykonała p.Katarzyna Jędrzejczak.
Życzeniom nie było końca. Złożyli je: Dyrektor szkoły Marian Łukowski, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Rada Rodziców, zastępca Burmistrza Witkowa Pan Łukasz Schefs, proboszcz parfii św.Mikołaja w Witkowie ks.Stanisław Goc. W czsie uroczystości uczniowie przekazali na ręce Pana Dyrektora „Światełko Betlejemskie”.
Uczniowie naszej szkoły brali też udział w konkursach związanych z atmosferą świąt Bożego Narodzenia i zajęli w nich czołowe miejsca. W konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Witkowie na najładniejszego anioła II miejsce zajęła Helena Smoła. Wyróżnienia w tym samym konkursie otrzymali: Jakub Krajnik, Aleksandra Wendland, Jonasz Dolata, Zofia Nowicka,Michał Ochotny. Drugi konkurs zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie. Konkurs zatytułowany był „Anioł mojej wyobraźni”. I miejsce zajęła Eliza Moksik, II miejsce Olaf Hołderny, III miejsce Kinga Walczak. Nagrody wręczył Dyrektor Szkoły.
Uroczystość zakończył Dyrektor Szkoły życząc jednocześnie wspaniałych świąt Bożego Narodzenia.
Zapraszamy do galerii Jasełka szkolne.
W środę 20 grudnia br. uczniowie klas IV wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia, miasta o wielowiekowej tradycji, z 50 mostami, setkami krasnali, łączącego kulturę polską, niemiecką i czeską. Głównym celem wyjazdu były warsztaty w Humanitarium - Ogrody Doświadczeń i odwiedziny na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od pobytu na Ostrowie Tumskim. Tutaj młodych turystów szczególnie zachwycił Most Tumski, zwany Mostem Westchnień, niezwykle kolorowy, mieniący się tysiącami światełek i serduszek.
Niemałą atrakcją były także krasnale, których we Wrocławiu jest około 337 i wciąż ich przybywa. To właśnie idąc ich śladami, uczestnicy wyprawy dotarli na Rynek, gdzie trwał Jarmark Bożonarodzeniowy, jeden z najpiękniejszych jarmarków Europy. Wśród pachnących lasem choinek, aromatu czekolady i pierników czekało na uczniów wiele atrakcji. Wspaniałe dekoracje, specjały, których nie spotyka się w żadnym innym miejscu, rozmaite pamiątki, ozdoby świąteczne, dziesiątki drewnianych domków i stanowisk zachwyciły uczniów oraz nauczycieli. Bajkowy, magiczny i kolorowy klimat, świąteczna muzyka, tysiące kolorowych lampek na Rynku, a także na Placu Solnym zachęcały do zakupów, podarowania swoim bliskim czegoś wyjątkowego.
Kiedy zakupy dobiegły końca uczniowie klas IV pojechali do Humanitarium – Ogrody Doświadczeń, w których zwiedzili wystawy interaktywne. Za pomocą różnych doświadczeń poznali, w jaki sposób można wytworzyć prąd z siły wiatru, wody lub światła. Zgłębili także inne tajniki natury, zasady działania ludzkiego ciała, umysłu. Wystawa ta okazała się doskonałą zabawą dla dzieci i skłoniła uczniów do refleksji, że należy dbać o środowisko naturalne. Każdy tu znalazł coś dla siebie, dlatego że ekspozycję można było odbierać różnymi zmysłami. Uczniowie mieli szansę m.in. polatać na miotle, zostać więźniem kalejdoskopu, pochodzić w „obłędnym” pokoju oraz poprzeglądać się w zaczarowanych zwierciadłach. Uczestniczyli także w warsztatach „Świąteczne Stworki”. Zadaniem młodych „naukowców” była zamiana tajemniczej, żelowej substancji w kształty kojarzące się ze świąteczną porą. Powstającym reniferom, choinkom, gwiazdkom itp. dzieci nadawały ulubione kolory, a całość dekorowały brokatem. Stworzone przedmioty zabrały ze sobą jako ozdoby świątecznej choinki lub prezenty.
Wycieczka była naprawdę niezwykła. Uczniowie nie tylko poczuli klimat zbliżających się świąt, ale i wzbogacili się o nową wiedzę oraz doświadczenia. Miłe wspomnienia z wyjazdu na pewno pozostaną na długo w ich pamięci. Wszyscy wracali z wyprawy z przekonaniem, że za rok znów odwiedzą niezwykły miasto Wrocław. (T.Sz.)
Zapraszamy do galerii Z świąteczną wizytą we Wrocławiu.
W sobotę 16 grudnia 2017r. uczniowie naszej szkoły (klasy VII oraz II i III gimnazjum) udali się do stolicy Saksonii – Drezna, aby zwiedzić to położone nad Łabą piękne miasto.
Po kilku godzinach jazdy witkowscy żacy zaczęli odkrywanie tego starego niemieckiego grodu. Swoją wędrówkę rozpoczęli od dzielnicy Neustadt, która tętni życiem do późnych godzin nocnych. Będąc w tej dzielnicy odwiedzili jedyny w swoim rodzaju najpiękniejszy sklep mleczarski świata - Pfunds Molkerei. Ewenementem tego sklepu są jego ściany, które pokrywa blisko 250 m ręcznie malowanych kafelek.
Kolejnym punktem programu była wizyta w interaktywnym Muzeum Higieny. Tutaj uczniowie mogli wchodzić w interakcje, próbować, wąchać, doświadczać. Jednocześnie kształtowali swoje kompetencje językowe, gdyż większość przedmiotów była opisana tylko i wyłącznie w języku niemieckim. Po doskonałej nauce poprzez zabawę przyszła pora na zwiedzanie Starego Miasta.
Wędrówkę po mieście uczniowie rozpoczęli od jednego z najpiękniejszych placów Europy – Theaterplatz, który otoczony jest przez Operę Tempera, Zwinger oraz katedrę Hofkirche. Spacerowali także wzdłuż najdłuższego obrazu porcelanowego na świecie, gdzie zapoznali się z historią dynastii Wettinów. Następnie udali się na plac Neumarkt, gdzie podziwiali kościół Frauenkirche z charakterystyczną kopułą – jednym z symboli Drezna.
Po zwiedzeniu najpiękniejszych budowli miasta i po pięknie przystrojonym mieście wszyscy udali się na jeden z jarmarków bożonarodzeniowych, a konkretnie na uchodzący za najstarszy Dresdner Striezelmarkt. Uczniowie poddali się świątecznemu nastrojowi, podziwiali świąteczne ozdoby czy smakowali tradycyjnych specjałów jarmarkowych, np. chrupiące wypieki, Bratwurst, owoce w czekoladzie, czekoladę na gorąco itp. Na osobliwy urok jarmarku niewątpliwy wpływ miało również bogactwo świateł, pięknie przystrojone stragany, karuzele czy choinka.
Ostatnim punktem programu wycieczki do Drezna była wizyta w PRIMARKU. Jest to sklep, w którym nasi uczniowie „rzucili się w wir” świątecznych zakupów, aby za niewielkie pieniądze kupić sobie lub najbliższym jakąś pamiątkę.
Podczas pobytu w Dreźnie pogoda sprzyjała, a wieczorny spacer wśród podświetlonych zabytków miasta zachęcał wszystkich do ponownej wizyty w tym pięknym mieście. Pomysłodawcami wyjazdu do Drezna byli opiekunowie SU (Tomasz Majchrzak, Ilona Musidlak, Krzysztof Nowiński), a podczas wycieczki wspomagały ich panie: Irena Borys, Natalia Betke, Violetta Cejman, Teresa Szkudlarek i Hanna Tyll-Kasprzak. Ostatnim, jakże miłym przedświątecznym akcentem było otrzymanie do organizatora wyjazdu (Biuro „Smile-Travel”) pamiątkowego piernika z życzeniami świątecznymi.
Zapraszamy do galerii Świątecznie we „Florencji Północy”.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat.
W tym roku w naszej szkole odbył się pierwszy taki maraton, podczas którego pisaliśmy listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z różnych państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. Napisaliśmy w sumie 103 listy! W tym dwa w języku angielskim. Listy zostały wysłane. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi….
Choć napisanie listu było naszym priorytetem to nie zabrakło zabawy, filmów i mnóstwa uśmiechniętych buź. Ogromne podziękowania należą się nauczycielom, którzy dzielnie trwali z nami całą noc. Służyli wsparciem oraz mnóstwem pomysłów na urozmaicenie nam tego czasu.
Cała impreza nie odbyłaby się gdyby nie hojności ludzi dobrej woli: Rada Rodziców, Radny Rady Miejskiej pan Marian Walczak, Prezes Gminnej Spółdzielni „S.CH.” pan Kazimierz Zamiar, pan Wiesław Wojtyra, pani Wioletta Kistowska.
Koledzy, koleżanki, drodzy nauczyciele z niecierpliwością czekamy na kolejną taką imprezę! (zobaczcie fotorelację)
W dniach 5 - 7 grudnia 2017 roku 122 uczniów klas trzecich naszego gimnazjum przystąpiło do próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem. Składał się on z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej, a w ostatnim dniu z języków obcych.
Egzamin gimnazjalny sprawdza wiedzę uczniów z trzech lat nauki w gimnazjum. Jego wyniki decydują o przyjęciu do szkoły średniej. Ważne jest więc sprawdzenie się uczniów podczas egzaminu próbnego. To dobra diagnoza aktualnego stanu ich wiedzy. Gimnazjaliści dowiedzą się nad czym jeszcze trzeba popracować, co powtórzyć, aby egzamin końcowy wypadł jak najlepiej.
Zapraszamy do galerii Próbny egzamin gimnazjalny.
W sobotę, 2 grudnia, naszą szkołę wypełnił duch sportowych i rekreacyjnych zmagań. Właśnie wtedy odbył się IV Sportowo – Rekreacyjny Turniej Rodzinny „Z Mikołajem na sportowo”. Przed południem czas w szkole spędziły klasy VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum wraz z rodzicami i nauczycielami. Gościliśmy także drużynę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie. Po południu natomiast sportowa zabawa stała się udziałem klas I i IV.
Zaproponowane przez nauczycieli wychowania fizycznego konkurencje dawały nie tylko dużo radości, ale i sportowych emocji. Były mecze siatkówki, turniej „piłkarzyków”, rzucanka siatkarska, rzuty do kosza. Zabawy sprawnościowe i wyścigi drużynowe zaproponowano klasom młodszym. Nie był ważny wynik, ale udział. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wręczył je oczywiście Mikołaj, który specjalnie na tę okazję przybył do naszej szkoły.
Po trudach sportowej rywalizacji można było pokrzepić się „Słodkiej Kawiarence”, w której Rodzice oferowali upieczone przez siebie ciasta. Śnieżynki natomiast rozdawały wszystkim cukierki, które ufundowała Rada Rodziców. Szkoła otrzymała świąteczny prezent od Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie - sprzęt sportowy. Na pewno się przyda!
Czas spędzony w duchu zabawy, rywalizacji i idei fair play wprowadził nas w niecodzienny nastrój. Aż chce się powiedzieć „Wesołych Świąt”! (JCh)
Zapraszamy do galerii Mikołajkowy turniej rodzinny.
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w wigilię św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są nie tylko źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych, pozwalają przenieść w świat marzeń i fantazji, ale przede wszystkim stanowią idealny czas na wspólną zabawę.
Dlatego upamiętniając ten zwyczaj, w budynku oświatowym została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa dla klas IV. Sala B na pierwszym piętrze zamieniła się w ten wyjątkowy wieczór w mini salę balową. Od godziny 17:00 do 20:00 uczniowie bawili się wraz z panią Dyrektor, wychowawcami i nauczycielami przy muzyce przygotowanej przez didżejkę panią Anię.
Na dyskotece nie zabrakło skocznych i ulubionych tanecznych przebojów. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. Było również wiele ciekawych zabaw i konkursów, w których chętni uczniowie pokazali swoje umiejętności. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Wzięły w nich udział całe klasy oraz pary. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi, śledząc, czy jego i jej jako pierwszy przekroczy próg. Największą szansę na zmianę stanu cywilnego w roku 2017 mieli – Zuzia z klasy IVb i Paweł z klasy IVc. Im dedykowano specjalny taniec.
Podczas zabawy można było podziwiać piękne kreacje dziewczynek, jak i pomysłowe ubiory dyskotekowe wykonane z różnobarwnych, lśniących oraz połyskujących gadżetów przyniesionych przez panią Anię. Dzięki nim zabawa była szalona, a parkiet na sali mienił się wszystkimi kolorami tęczy.
Na zakończenie uczniowi podziękowali Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu imprezy. Tegoroczne andrzejki w klasach czwartych można uznać za udane. Z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Miła pamiątką będą zdjęcia wykonane podczas wieczoru wróżb i tańca. (TSz)
Zapraszamy do galerii Dyskoteka andrzejkowa klas IV.