W sobotę 18 marca 2017r. nasza szkoła była gospodarzem finału XIII Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego pod hasłem „W świecie roślin i zwierząt”.
Do rozgrywek finałowych stanęło pięć dwuosobowych drużyn z następujących szkół Wielkopolski: Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie, Gimnazjum w Nowym Folwarku, Gimnazjum w Pyzdrach, Gimnazjum w Skokach oraz Gimnazjum w Witkowie.
Dnia 16.03.2017r. miłośnicy matematyki stanęli w szranki Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Idea konkursu wywodzi się z Australii, gdzie w latach osiemdziesiątych światowej sławy popularyzator matematyki Petera O’Halloran, przeprowadził go pierwszy raz.
W „Kangurze” co roku bierze udział około 6 milionów uczniów z 60 państw. Organizatorem Konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
W sobotę 11 marca br. prawie 50 dziewcząt wzięło udział w turnieju siatkarskim z okazji Dnia Kobiet. Rywalizowało ze sobą 7 drużyn. Po zaciętej walce zwyciężył zespół złożony z uczennic klas II abc, który w finale pokonał klasę III a. Trzecie miejsce wywalczyły uczennice z klasy II d. Tuż za podium znalazły się pierwszoklasistki z klasy I c. Gratulujemy!
Na zaproszenie dyrekcji szkoły w dniu 10 marca 2017r. odbyły się zajęcia dla uczniów klas pierwszych z funkcjonariuszem policji Mariuszem Gielewskim. Zajęcia miały na celu ukazanie konsekwencji nieprzemyślanych zachowań wśród młodzieży.
W dniu 9 marca br. na szczeblu miejsko-gminnym zorganizowano Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom". Turniej służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Dnia 9 marca młodzież naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w bardzo miłym spotkaniu. Do murów naszej szkoły zawitała absolwentka - Sylwia Błach. Jak sama o sobie pisze - autorka książek grozy, programistka, blogerka. Niedawno na rynku ukazały się 2 nowe pozycje witkowianki -"Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory" oraz "Syndrom Riddocha". Dzięki pierwszej książce Sylwia Błach dołączyła do grona pisarzy dla dzieci.
Sylwia cierpliwie odpowiadała na pytania (m.in. o początki swojego pisarstwa, inspiracje, ulubione lektury szkolne) oraz opowiedziała jak wygląda dzień z życia blogerki modowej. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób została ambasadorką firmy Panache i dlaczego warto brać udział w konkursach. No i czym są drabble Czas upłynął nam niezwykle szybko. Spotkanie to została zorganizowane w ramach Dni Języka Polskiego i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zapraszamy do galerii: Wizyta Sylwii Błach.
Dyrektor Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie informuje, że z dniem 1 września 2017r. gimnazjum przekształca się w Szkołę Podstawową im. Adama Borysa. W dniach 15 – 31 marca 2017r. przeprowadzony będzie nabór uczniów do klas I szkoły podstawowej - obowiązkowo z rocznika 2010, z obwodu nowej szkoły.
Prosimy wszystkich Rodziców o zgłoszenie się w sekretariacie szkoły w godz. 7.30 – 15.00 celem zgłoszenia dziecka do klasy I.
Dokumenty można otrzymać w sekretariacie szkoły. Po przeprowadzeniu rekrutacji odbędzie się spotkanie Rodziców z dyrekcją szkoły, o którym poinformujemy w późniejszym terminie. Dodatkowych informacji nt. rekrutacji można uzyskać telefonicznie codziennie w godz. 10.00 – 15.00 - tel. 61/ 477 82 50.
Więcej informacji w zalładce Reforma oświaty
Dnia 9 marca 2017r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie odbyła się VII edycja Konkursu Poezji Anglojęzycznej: Dwa Języki, któremu towarzyszyły słowa Jima Morrisona "… Jeśli moja poezja ma jakiś cel, to jest nim ocalenie ludzi od postrzegania i czucia w ograniczony sposób…"
Konkurs miał na celu zbudowanie dodatkowej motywacji do nauki i doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz stworzenie zainteresowania językiem angielskim i możliwości sprawdzenia swoich umiejętności.
W środę 8 marca 2017r. męska część społeczności uczniowskiej uczciła Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym dniu, przedstawiciele samorządu uczniowskiego w osobach: Jakub Wareńczak, Mikołaj Wojtyra oraz Gracjan Lemiesz złożyli wszystkim Kobietom pracującym w naszej szkole najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Każda Pani z rąk młodych mężczyzn otrzymała symbolicznego kwiatka oraz ciasteczko. Nie zabrakło również życzeń dla wszystkich uczennic z naszej szkoły. Warto dodać, że obchodzone w większości krajów świata Święto Kobiet jest uczczeniem protestów kobiet, które miały miejsce Stanach Zjednoczonych w roku 1909.
Zapraszamy do galerii Szkolny Dzień Kobiet.
Dnia 7 marca br. w naszym gimnazjum po raz drugi odbyła się uroczystość, podczas której wraz z zaproszonymi gośćmi celebrowaliśmy sukcesy tych uczniów, którzy otrzymali Stypendium Naukowe Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo za najlepsze wyniki w nauce oraz tych, którym wręczono Listy pochwalne za uzyskanie na koniec I semestru 2015/2016 średniej ocen co najmniej 4,75. Uroczystości towarzyszyły tańce i koncert piosenek dedykowanych wyróżnionym.
Szkolne święto rozpoczęło się w sposób niecodzienny - współczesnym tańcem w wykonaniu naszych utalentowanych gimnazjalistek. Następnie Dyrektor naszego gimnazjum oficjalnie otworzył uroczystość i powitał zacnych gości - Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo pana Mariana Gadzińskiego, zastępcę Burmistrza pana Łukasza Scheffsa oraz Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Witkowie pana Tadeusza Śliweckiego.
W przemówieniu Dyrektor podkreślił, że należy zdobywać wiedzę, rozwijać talenty i zainteresowania, bowiem wtedy dokonujemy trafnych wyborów, realizujemy marzenia i siebie, czujemy się spełnieni. Pogratulował także najlepszym uczniom uzyskania wysokich wyników i życzył dalszych sukcesów w nauce, nie tylko wyróżnionym uczniom.
Następnie Burmistrz, jego Zastępca oraz Dyrektor wręczyli Stypendia Naukowe oraz Listy Gratulacyjne dla Rodziców najlepszych uczniów w naszej szkole. Za I semestr roku szkolnego 2016/ 2017 stypendia otrzymali: Karolina Jarecka - kl. IIb, Weronika Janowicz - kl. IIIb, Nadia Fatyga - kl. IIIb, Mateusz Roszkowiak - kl. IIIb, Mateusz Krause - kl. IIIc, Bartosz Szcześniak - kl. IIb, Dominik Łukowski - kl. Ia, Olga Radacz - kl. Ia, Julia Szymańska - kl. IIa, Dawid Spychała - kl. IIb, Julia Soszyńska - kl. IIe, Julia Musidlak - kl. IIe .
Po tej doniosłej chwili głos zabrał Burmistrz, który pogratulował naszym Stypendystom, życząc im dalszych sukcesów i zdobywania nowych laurów. Podziękował także ich Rodzicom za wytrwałość, cierpliwość i wspieranie swoich dzieci w edukacji. Do gratulacji i życzeń dołączyli się przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego.
Uroczystość była również świętem dla uczniów klas I – III wyróżniających się w nauce i mających średnią ocen co najmniej 4,75. Otrzymali oni Listy Gratulacyjne, które wręczyli Przewodniczący Komisji Oświaty, Dyrektor i Wychowawcy poszczególnych klas.
Galę wręczenia wyróżnień poprowadziła wicedyrektor szkoły pani Arleta Bekas. Gościom i wszystkim zgromadzonym na uroczystości towarzyszył koncert piosenek dedykowany wyróżnionym uczniom.
Uroczysty apel przygotowały nauczycielki - pani Arleta Bekas, pani Teresa Szkudlarek, pani Katarzyna Jędrzejczak, o oprawę muzyczną zadbała pani Kalina Piechowiak, dekorację hali wykonały panie - Monika Ottenburger, Lilianna Suborska – Urbańska i Iwona Nadowicz - Mróz. (T.Sz.)
Zapraszamy do galerii Koncert dla Laureatów.
W dniach 2 – 6 marca 2017r. grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Londynu. Podczas czterodniowego pobytu uczniowie zwiedzili to jedno z największych miast europejskich oraz doskonalili umiejętności językowe.
Swoją podróż na Wsypy Brytyjskie rozpoczęlśmy na lotnisku we Wrocławiu Strachowice, skąd samolotem rejsowym linii Ryanair polecieliśmy do Stansted. Po przylocie udaliśmy się autobusem do centrum Londynu, aby następnie metrem dojechać do hotelu. Po zakwaterowaniu się w hotelu przyszła kolej na odkrywanie uroków wielkiego miasta.
Na początku cała grupa udała do dzielnicy Westminster, gdzie podziwialiśmy Buckingham Palace - pałac rodziny królewskiej oraz jeden z licznych parków w mieście – St. James’s Park. Niecodzienne wrażenie zrobiły na nas monumentalne zabudowania miasta oraz piękne, zadbane parkowe alejki. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, był Trafalgar Square, przy którym znajduje się National Gallery. Podczas pobytu w tym słynnym muzeum uczniowie podziwiali dzieła sztuki wielkich europejskich artystów, a swoją wędrówkę po „świątyni sztuki” odbywali z przygotowanymi przez organizatora kartami pracy. Po wykonaniu zadania udaliśmy się w kierunku Downing Street, gdzie pod numerem „10” znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii. Na koniec pierwszego dnia gimnazjaliści zobaczyli w pełnej krasie najsłynniejszą wieżę zegarową, znaną jako Big Ben.
Podczas kolejnych dni pobytu w Londynie mieliśmy okazję podziwiać miasto z ziemi, powietrza i wody. Odwiedziliśmy m.in. opactwo Westminster, katedrę Abbey, St. Paul’s Cathedra, Covent Garden, czy Piccadilly Circus. W programie wycieczki była także przejażdżka diabelskim kołem, czyli słynnym London Eye. Z wysokości 135 m wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali piękną panoramę miasta, zarówno jego część zabytkową,jak i nowoczesną zabudowę. Niezapomnianych wrażeń dostarczył także rejs po Tamizie do Tower of London. Z pokładu statku wycieczkowego piękno miasta stało się jeszcze bardziej wymowne, a zabytkowe dzielnice kontrastowały z nowoczesnym City. Ciekawa okazała się także historia Tower oraz słynnego mostu Tower Bridge.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Naturalnej, gdzie realizowane były cele edukacyjne związane z geografią oraz biologią. Uczniowie otrzymali specjalne karty pracy, które były jednocześnie ich „przewodnikami” po olbrzymim muzeum. W podobny sposób uczniowie zwiedzali The British Museum, jedno z największych na świecie muzeów historii sztuki starożytnej.
Zupełnie inny charakter miało muzeum Madame Tussauds, zwane potocznie Muzeum Figur Woskowych. Uczniowie podczas samodzielnego zwiedzania szukali swoich idoli – aktorów, muzyków, sportowców czy polityków. Specjalnymi taksówkami odbyli podróż po dawnym Londynie, poznając w inny sposób jego ciekawą historię. W trakcie pobytu w mieście nad Tamizą nie mogło zabraknąć wizyty w Tate Galery oraz w dzielnicy Portobelo z pięknymi kolorowymi kamienicami oraz targowiskiem, którego długość wynosi 3 kilometry.
Uczniowie również mogli podziwiać Londyn późnym wieczorem. Widok miasta był zupełnie inny niż w ciągu dnia. Wszystkie zabytkowe obiekty pięknie podświetlone, iluminacje świetlne licznych mostów czy szklanych wieżowców - to robiło ogromne wrażenie. Niemałe wrażenie zrobiła także dzielnica Soho, której częścią jest China Town. Pobyt w tym miejscu Londynu powodował, że uczestnicy wycieczki czuli się, jakby znaleźli się w Chinach.
Podczas wizyty w Londynie nie mogło zabraknąć spaceru najdroższą ulicą - Oxford Street. Tłumy ludzi na ulicach, liczne sklepy znanych marek robiły ogromne wrażenie na młodzieży.
Czas w Londynie upływał bardzo szybko i przyszła pora na powrót do domu. Warto dodać, że podczas tego wyjazdu uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę o tym pięknym mieście, ale również nabywali kompetencji społecznych. Podczas wyjazdu nauczyli się, jak należy zachować się na lotnisku, np. podczas kontroli bezpieczeństwa, jak ważne jest czytanie planu londyńskiego metra (to był nasz główny środek lokomocji po mieście), jak trafić do właściwej linii metra itp. Uczestnikom wyjazdu sprzyjała również pogoda, od słonecznej, przez deszczową, a na opadach gradu kończąc – jednym słowem prawdziwie „londyńska pogoda”.
Zaprzszamy do galerii: Z angielskim w podróży
W poniedziałek 27 lutego br. odbyły się szkolne eliminacje do Festiwalu Piosenki Niemieckiej, który po raz siódmy organizuje II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie. Celem konkursu jest rozwój sprawności językowych oraz propagowanie kultury niemieckiej.
24 lutego 2017r. uczniowie naszego gimnazjum prezentowali swoje umiejętności w Konkursie Pięknego Czytania. Celem konkursu było motywowanie do czytelnictwa, rozbudzanie pasji czytelniczej, a także kształtowanie umiejętności współzawodnictwa i współdziałania.
Pod czujnym okiem jury 16 uczestników z klas I, II i III zmagało się z utworem Bolesława Leśmiana pt.: "Dziewczyna".
W czwartek 23 lutego mieliśmy okazję spotkania niezwykłego gościa – sędzia Anna Maria Wesołowska znana z telewizyjnego programu o pracy sądu zawitała do Witkowa.
W Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka w ciągu dwugodzinnego spotkania przedstawiła najważniejsze aspekty prawne, które dotyczą młodzieży. Narkotyki, nękanie, rozboje, kradzieże, przemoc w rodzinie – to zagadnienia, które dokładnie i niezwykle przejmująco Pani Sędzia omówiła.
Wszystkie problemy ilustrowała przykładami z praktyki sędziowskiej. Później nadszedł czas na pytania od uczestników. Interesowało nas, jak się wydaje wyroki, którą sprawę Pani Sędzia najbardziej zapamiętała, czy było jej żal skazanych. Czas płynął bardzo szybko.
To było spotkanie wyjątkowe – mieliśmy okazję zobaczyć kogoś, kto przez wiele lat spotykał się z najcięższymi przestępstwami i w tych sprawach orzekał. Wielu z nas kupiło sobie książkę autorstwa Anny Marii Wesołowskiej „Bezpieczeństwo młodzieży”- oczywiście z autografem.
Zapraszamy do galerii Lekcja prawa.
W środę 22 lutego 2017r. odbyły się eliminacje szkolne XIII Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego pod hasłem „W świecie roślin i zwierząt”. W eliminacjach brali udział uczniowie z klas III, którzy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą biosfery oraz ochrony środowiska naturalnego na świecie.
21 lutego 2017r. uczniowie klas I-III wzięli udział w koncercie profilaktycznym z Jackiem Musiatowiczem i jego synem Michałem. Program „Czy słowem można zabić” realizowany był w formie koncertu rockowego przeplatanego opowieścią. Muzyk przestrzegał młodzież przed konsekwencjami oraz zgubnymi wpływami alkoholu, narkotyków… Opowiadając o swoich przeżyciach przytaczał złote myśli ks. Jana Twardowskiego. Podkreślał, że w życiu nie można kierować się „cwaniactwem”.
Po koncercie zaproszony gość Pan Tadeusz Śliwecki – przewodniczący Komisji Oświaty, nauczyciele oraz uczniowie wynagrodzili muzyków gromkimi brawami. Była to kolejna lekcja profilaktyki sponsorowana przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego. To stosunkowo "nowe" święto - ustanowiono je w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu 21 lutego 1952 roku. Wtedy to 5 studentów zginęło w demonstracji, w której żądano przywrócenia języka bengalskiego jako urzędowego.
20 lutego 2017r. odbyły się zajęcia profilaktyczne z rakoobrony pod hasłem „Najlepszy czas na działanie jest teraz”. Pani Małgorzata Frankiewicz-Stępniewska oraz Renata Henzle przedstawiły młodzieży wiedzę z zakresu onkologii. Uświadomiły uczniom, że dzięki odpowiedniej profilaktyce mogą zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych, a także zachęcały do prezentowania postaw prozdrowotnych. Zajęcia odbyły się w ramach konkursu „Gmina Wspierająca Rodzinę”
Dniu 16 lutego 2017r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów klas trzecich. Celem spotkania było zapoznanie rodziców z wynikami próbnego egzaminu gimnazjalnego oraz przedstawienie oferty edukacyjnej na nowy rok szkolny przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie.
W dniu 14 lutego, jak wszyscy wiedzą, przypada Święto Zakochanych, czyli walentynki. Obchody tego święta nawiązują do postaci patrona zakochanych - św. Walentego. Splot folkloru, legend i zwyczajów ludowych spowodował, że św. Walenty był uważany za tego, który broni przed ciężkimi chorobami, zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją. W Stanach Zjednoczonych i w Europie św. Walenty został uznany za patrona zakochanych. Warto dodać również , że relikwie św. Walentego znajdują się w kilku miejscach w Polsce, ale miano „miasta zakochanych” nosi Chełmno położone w województwie kujawsko-pomorskim.
Walentynkowe akcenty pojawiły się oczywiście także w naszej szkole. Zadbała o to Rada SU przy współpracy z nauczycielami: p.Arletą Bekas, p.Iloną Musidlak, p.Natalią Betke oraz p.Agnieszką Szymańską i paniami kucharkami. Ta „walentynkowa drużyna” przygotowała słodką niespodziankę. Pod koniec ferii odbyło się „wielkie pieczenie” kruchych ciastek w kształcie serduszek! Wystarczyło później tylko słodkości odpowiednio podzielić, zapakować i gotowe! W Dniu Zakochanych walentynkowe wysłanniczki z Samorządu Uczniowskiego wręczyły słodką niespodziankę każdej klasie, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom naszej szkoły, życząc im wszystkiego dobrego, a przede wszystkim dużo miłości. Pysznie i … walentynkowo!
Zapraszamy do galerii „Słodkie” walentynki.