Bal Gimnazjalny uczniów klas trzecich już na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. W tym roku 27 stycznia w Sali Budynku Oświatowego bawiliśmy się już po raz czwarty. Oficjalnego otwarcia balu dokonali: dyrektor szkoły pan Marian Łukowski, wicedyrektor szkoły pani Arleta Bekas i przewodniczący Rady Rodziców pan Artur Stefaniak. Powitali gości, rodziców, wychowawców klas, wszystkich uczniów klasy III i zaprosili do wspólnej zabawy.
Kolejnym punktem programu było wykonanie przez trzecioklasistów dostojnego staropolskiego tańca poloneza – to chyba na ten moment z największą niecierpliwością czekali stremowani wykonawcy oraz ich nie mniej przejęci rodzice i wychowawcy klas. Wszyscy byli pod wrażeniem układu wykonanego przez naszych uczniów, a przygotowanego pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Krzysztofa Nowińskiego.
Następnie przez kilka kolejnych godzin porywała uczniów do tańca muzyka, którą prezentował zaprzyjaźniony ze szkołą DJ GREGORY. Dziewczęta w wieczorowych kreacjach, chłopcy w stylowych garniturach, kolorowe światła, balony i dekoracja… Wszystko to złożyło się na klimat tego niepowtarzalnego wieczoru Młodzież wspaniale się bawiła, każdemu towarzyszył radosny nastrój. Uczniowie nie zapomnieli także o podziękowaniach skierowanych pod adresem rodziców i wychowawców klas – pani Wacławy Filińskiej, pani Anny Boruty, pani Urszuli Błach, pani Teresy Szkudlarek i pana Tomasza Majchrzaka. Dedykowali im piosenki i razem z nimi tańczyli na parkiecie. Wspólne chwile spędzone z koleżankami i kolegami na pierwszym prawdziwym balu pozostaną na zawsze w pamięci uczniów. Pyszny poczęstunek dla uczniów przygotowali ich rodzice. Niespodzianką były wspaniałe torty dla każdej klasy.
Tegoroczny bal gimnazjalny należy zaliczyć do bardzo udanych. Wszyscy bawili się doskonale. Teraz odliczamy dni do egzaminów gimnazjalnych. (T. Sz.)
Zapraszamy do galerii Ach, co to był za bal….
Takie motto towarzyszyło uroczystemu apelowi, podczas którego 27 stycznia pożegnaliśmy panią Elżbietę Drozdowską odchodzącą na emeryturę. W hali sportowej na bohaterkę dnia czekali uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Przy dźwiękach „Dancing Queen” „pani od muzyki” została wprowadzona przez pana Pawła Piniarskiego na swoistą scenę.
Najpierw Dyrektor Marian Łukowski nakreślił zawodową drogę pani Drozdowskiej, przypominając placówki, w których pracowała przez lata zawodowej działalności. Następnie razem panią Wicedyrektor Arletą Bekas życzył pani Eli spokoju i odpoczynku.
Kwiaty wręczyła również przedstawiciel Rady Rodziców, Pani Anna Białas. Pani Jolanta Chyba w swoim wystąpieniu wyraziła podziękowanie za lata wspólnej pracy w imieniu grona nauczycieli. „Pani od muzyki” dziękowali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i delegacje poszczególnych klas.
Nie zabrakło poezji - tej z przymrużeniem oka i tej poważnej. „Pan Tralaliński” Juliana Tuwima w interpretacji Zuzi Górnej (2c) i Weroniki Winsztal (2d) wywołał uśmiech u pani Drozdowskiej, a przy „Przesłaniu do przyjaciela” wypowiedzianego przez Bartka Szcześniaka (2b) nasza Pani nie kryła wzruszenia. Bardzo zaskoczyli bohaterkę tych wydarzeń nasi nauczyciele, którzy zaśpiewali dla swojej koleżanki piosnkę własnego autorstwa. Nie kryliśmy podziwu dla naszych pedagogów!
Zupełnym jednak zaskoczeniem był występ Oli Boruty i Ani Zarycznej – absolwentek naszego Gimnazjum, które zaprezentowały koncertowe wykonanie piosenki na melodię „Mamma Mia” zespołu ABBA. Pani Drozdowska nie spodziewała się chyba, że uczniowie, kilka lat po ukończeniu szkoły, zechcą zrobić Jej taką niespodziankę! Całości dopełnił chór, który przekonywał słowami Marka Grechuty, że „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.
Do tych wszystkich niecodziennych słów i melodii dodać jeszcze trzeba dekorację - na głównej ścianie naszej hali pojawiła się sylwetka kobiety z mikrofonem, wiele nut i kolorowe balony, a także hasło – „Gdzie śpiew, tam dobre serce..”. Autorkami tej dekoracji były panie: Lilianna Suborska - Urbańska, Monika Ottenburger i Iwona Nadowicz- Mróz. Nic dodać, nic ująć…. Piękne pożegnanie, za które pani Drozdowska ze wzruszeniem dziękowała wszystkim zebranym. Nad przygotowaniem uroczystości czuwały: p.Urszula Knast, p.Barbara Pałka i p.Jolanta Chyba.
Zapraszamy do galerii Gdzie śpiew, tam dobre serce....
W piątek przed feriami spotkał się z nami policjant. Przypomniał wszystkim o zasadach bezpiecznego wypoczynku – o zabawach na śniegu, lodzie, o zachowaniu na dworcach. Przestrzegał przed gwałtownym wtargnięciem na jezdnię, poruszył też problemy związane z niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi. Przypomniał konsekwencje prawne wynikające z niektórych zachowań. Wszystko po to, abyśmy bezpiecznie cieszyli się wolnym czasem i zdrowi wrócili do szkoły.
Zapraszamy do galerii Bezpieczne ferie.
Od października 2016 r. do ferii zimowych w naszej szkole realizowany był projekt w ramach Klubu Szkół UNICEF pod hasłem WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA.
Jego celem było kształtowanie wśród młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne. Zebrane podczas realizacji projektu środki finansowe będą przekazane na ratowanie życia dzieci w Angoli.
W ramach akcji uczniowie klas II oraz III na zajęciach technicznych tworzyli specjalną laleczkę firmowaną logo UNICEF. Zrobiona przez naszych uczniów zabawka, to symbol pomocy udzielonej rówieśnikom z biednych krajów. Wykonawca każdej lalki nadał jej imię, powiadomił o kraju pochodzenia oraz zapoznał z jej hobby. Stworzył tym samym swoisty „akt urodzenia” laleczki.
Nasi uczniowie podeszli bardzo odpowiedzialnie do zadania, o czym świadczą wykonane przez nich małe dzieła sztuki. Pod koniec stycznia, podczas zebrań z rodzicami, wspomniane dzieła zostały wystawione na sprzedaż. Rodzice przychodzący do szkoły z wielkim zaangażowaniem kupowali laleczki, przede wszystkim te, które wykonane zostały przez ich dzieci. Jeśli taka laleczka znalazła wcześniej innego nabywcę, to wtedy decydowali się na zakup innej, równie ładnej. W ramach tej akcji udało się zebrać 2291,20 zł. Pieniądze te zostaną wpłacone na specjalne konto UNICEF, a stamtąd trafią do biednych krajów. Przeznaczone zostaną na zakup szczepionek przeciw chorobom zakaźnym. W Polsce kampanię wpiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Rada SU wraz z opiekunami składa serdeczne podziękowanie naszym koleżankom i kolegom z klas II oraz III za zaangażowanie i poważne podejście do realizacji zadań projektowych, a nauczycielom i rodzicom za hojność pokazaną przy kupowaniu laleczek. W ten sposób cała nasza społeczność szkolna udowodniła, że potrafimy pomagać innym i ważny dla Nas jest los drugiego człowieka. Dziękujemy!
Zapraszamy do galerii Wszystkie Kolory Świata.
Wstępna informacja organu prowadzącego dotycząca szkół podstawowych od roku szkolnego 2017/2018 (w postaci pliku *.pdf do pobrania)
Już kolejny raz Rada Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły zorganizowała wśród młodzieży zbiórkę plastikowych nakrętek. Jej celem jest pomoc chorym dzieciom, które dzięki tej akcji będą mogły uczestniczyć w rehabilitacji, a nawet mieć operację ratującą życie i zdrowie.
W minionym semestrze udało się zebrać 233,8 kg plastikowych nakrętek. Wyniki zbiórki w poszczególnych klasach przedstawiają się następująco:
Rada Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękuje wszystkim klasom oraz ich wychowawcom za zaangażowanie w akcję. Jednocześnie przypominamy, że zbiórka nakrętek trwa dalej, zgodnie z hasłem: „Do końca świata i jeden dzień dłużej”. Liczymy, że w drugim semestrze uda się zebrać jeszcze więcej kilogramów plastikowych nakrętek, a na twarzach chorych dzieci znowu zagoszczą uśmiech i radość. Serdecznie dziękujemy!
W ostatnich miesiącach uczniowie z klas II i III na lekcjach techniki mieli pełne ręce roboty - szyli lalki w szczytnym celu. 26 stycznia br. w czasie zebrań z rodzicami w obu budynkach naszej szkoły zostaną wystawione stoiska z 300 niezwykłymi zabawkami. Cena minimalna „sercem szytej laleczki” to 15 zł.
Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na konto UNICEF. Z kolei ta organizacja przeznaczy pieniądze na zakup szczepionek dla najmłodszych mieszkańców Angoli.
Wybrano także najładniejszą lalkę, która zostanie wysłana na konkurs do Warszawy. To piękna góralka, której „mamą” jest Martyna Nowaczyk z kl. IIb. Gratulujemy! Ta lalka zwyciężyła, ale wszystkie inne też są piękne, bo tworzone w myśl idei pomocy.
Zapraszamy do galerii Rusza sprzedaż lalek.
W piątek 20 stycznia 2017r. uczniowie z klasy IIId oraz IIIe wzięli udział w nietypowych zajęciach edukacyjnych z zakresu statystki. W ramach współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym, Oddział w Koninie młodzież uczestniczyła w warsztatach pod tytułem "Polska, Wielkopolska, (miasto/gmina) tu mieszkam".
Zajęcia w pracowni komputerowej prowadziły panie: Justyna Waszak, Barbara Kula oraz Krystyna Bryk. Celem tej nietypowej lekcji było zapoznanie uczniów ze statystycznymi aspektami podziału terytorialnego Polski.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się także, co jest rejestr TERYT oraz gdzie szukać podstawowych danych statystycznych o konkretnej jednostce terytorialnej, w której zlokalizowana jest szkoła. Uczniowie w skupieniu i z pełnym zaangażowaniem słuchali prowadzących, a potem wykonywali ćwiczenia.
Zajęcia edukacyjne z zakresu statystyki są bardzo ważne, ponieważ w naszym codziennym życiu z nimi się spotykamy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę.
Zapraszamy do galerii Statystyka mnie dotyka!.
Dnia 18 stycznia br. odbyły się w naszym gimnazjum zajęcia profilaktyczne "Mam haka na raka 2017". Projekt edukacyjny przedstawili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Słuchaczami prelekcji byli nasi gimnazjaliści z klas III d, II d oraz Ib.
Zapraszamy do galerii Zajęcia profilaktyczne "Mam haka na raka 2017".
Nie tylko nauczyciele i uczniowie naszej szkoły poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. Także rodzice naszych uczniów szkolili się w tej dziedzinie. Wzięli udział w zajęciach z zakresu podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia poprowadziła Arleta Kujawa, ratownik medyczny.
Uświadomiła uczestnikom szkolenia, że pierwszą pomocą są wszystkie czynności niezbędne do uratowania życia osoby poszkodowanej. Dlatego im więcej osób pozna zasady udzielania pierwszej pomocy, tym lepiej dla nas wszystkich. Nie wiemy, kiedy będziemy potrzebować ratunku ani kiedy będziemy mogli uratować czyjeś życie.
Zapraszamy do galerii Pierwsza pomoc.
Siatkarskie drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły cieszyły się w środę, 18 stycznia 2017 roku, ze zwycięstw nad zespołami z Mielżyna. Mistrzostwo gminy przyszło dość łatwo, bo pojedynki kończyły się wygranymi 3:0.
W niedzielę, 15 stycznia br. nasi wolontariusze razem z opiekunkami – p. Papiewską, p. Musidlak, p. Jędrzejczak i p. Betke jak tysiące innych wolontariuszy w całym kraju, wyruszyli na ulice Witkowa, aby wziąć udział w 25 finale WOŚP. Niestraszny był mróz ani inne niedogodności pogodowe – liczył się cel – zbieranie funduszy na pomoc najmłodszym i najstarszym. Po południu przeliczono pieniądze podczas wielkiego koncertu, który odbył się w hali sportowej przy Szkole Podstawowej.
Nasza szkoła od lat włącza się w tę niespotykaną w skali światowej akcję. Tym razem w puszkach wolontariuszy z gimnazjum znalazło się 5.054,14 zł. Żadna suma pieniędzy nie zastąpi jednak radości ze świadomości, że robi się coś w szczytnym celu.
Zapraszamy do galerii Graliśmy razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.
13 stycznia 2017 roku w Budzisławiu Kościelnym odbył się III etap (parkowy) XVI edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Celem konkursu jest zdobywanie wiedzy dotyczące parków krajobrazowych Polski, poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska. Nasze Gimnazjum reprezentowali laureaci etapu szkolnego, który odbył się w listopadzie 2016 roku.
27 grudnia br. dla upamiętnienia 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego młodzież i nauczyciele naszego gimnazjum uczestniczyli w gminnej uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Obok władz samorządowych wzięły w niej udział poczty sztandarowe i członkowie organizacji kombatanckich, proboszcz witkowskiej parafii, przedstawiciele organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i uczniowie witkowskich szkół.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, podkreślając znaczenie powstania dla Wielkopolan i Polski. Po minucie ciszy upamiętniającej tych, którzy w walkach oddali życie i zdrowie, przybyłe na uroczystość delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalono pamiątkowe znicze.
Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie przedstawili program artystyczny ukazujący umiłowanie ojczyzny, bohaterstwo i ofiarność uczestników zrywu niepodległościowego w Wielkopolsce.
Druga część uroczystości odbyła się przy skrzyżowaniu ulic - Poznańskiej i Starego Rynku, gdzie po poświęceniu przez proboszcza tablicy mjr Stanisława Marcelego Połczyńskiego, powstańca z 1918r., Burmistrz oraz wnuczka naszego bohatera p. Hanna Wolska odsłonili pamiątkową tablicę. Sylwetkę majora Połczyńskiego przybliżył zgromadzonym p. Mariusz Zborowski.
Po południu nasi uczniowie i nauczyciele pieśnią radośnie uczcili rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, biorąc udział w Patriotycznych Śpiewankach w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka. Razem z władzami miasta, chórem MY MŁODZI i mieszkańcami Witkowa śpiewali pieśni patriotyczne, które zawsze dodawały sił, otuchy i nadziei Polakom w niewoli, a dzisiaj są opisem dziejów Polski i towarzyszą nam w ważnych uroczystościach.
Nasze gimnazjum było współorganizatorem obchodów rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. (T. Sz.)
Zapraszamy do galerii Gimnazjaliści w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.
Dnia 22 grudnia kolejny raz w naszym gimnazjum przeżywaliśmy uroczystość związaną z Bożym Narodzeniem. To niezwykły czas, a jasełka „zaprowadziły nas do Betlejem”, stając się inspiracją do przeżycia na nowo tych niezwykłych wydarzeń. Pomogli nam w tym koleżanki i koledzy, którzy wraz z katechetami przygotowali jasełka pt.”Betlejem jest blisko”.
Staliśmy się świadkami rozmowy dwóch pasterzy, zobaczyliśmy Heroda, obserwowaliśmy walkę diabłów, wzruszyliśmy się losami Maryi i Józefa szukających miejsca w gospodzie, a wreszcie mogliśmy przeżyć Narodzenie w stajence i pokłon Trzech Króli.
Muzykę do spektaklu przygotowała pani Kalina Piechowiak, a dekorację hali panie: Liliana Suborska - Urbańska i Katarzyna Jędrzejczak. Zanim przenieśliśmy się do stajenki betlejemskiej, ksiądz Jacek Wichłacz przekazał naszej społeczności Światełko Betlejemskie, które zawitało do Polski wraz z hasłem „Odważnie twórzmy pokój”.
W przedświątecznym spotkaniu uczestniczyli goście – Burmistrz Gminy i Miasta Marian Gadziński, ks. Proboszcz Stanisław Goc, przewodniczący Komisji Oświaty Tadeusz Śliwecki oraz emerytowani nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły. Po jasełkach przekazali nam – uczniom i naszym nauczycielom życzenia radosnych, spokojnych Świąt. Uroku całemu spotkaniu dodały upominki, które przygotował Samorząd Uczniowski.
Na koniec uroczystości życzenia w duecie tradycyjnie już złożyli Dyrektor Marian Łukowski i Wicedyrektor Arleta Bekas. W formie wierszowanej mówili o spokojnych, pełnych miłości i ciepła Świętach Bożego Narodzenia.
Po uroczystości wróciliśmy na lekcje, ale świąteczna atmosfera już z nami pozostała, podobnie jak z naszymi gośćmi, którzy zaproszeni zostali na przedświąteczny poczęstunek.
Zapraszamy do galerii „Zaprowadź mnie prosto do Betlejem…”.
Dziękujemy wszystkim gimnazjalistom, którzy wzięli udział w konkursie na wykonanie kalendarza adwentowego. Przygotowanie kalendarzy adwentowych jest jednym z niemieckich zwyczajów celebrowanych w okresie przedświątecznym a ich tradycja sięga prawie 150 lat. Dawniej kalendarze wykonywane były tylko własnoręcznie, dziś pomysły na adwentowy kalendarz są niezliczone.
21 grudnia 2016r. na witkowskich ulicach tradycyjnie spotkać można było grupę kolędników z naszego gimnazjum. Wśród przebierańców nie zabrakło pastuszka, aniołka, króla, diabłów, baby, kominiarza oraz śmierci.
Kolędnicy z gimnazjum odwiedzili Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo, Pana Mariana Gadzińskiego oraz jego zastępcę, Pana Łukasza Scheffsa, centrum kultury, szkołę podstawową, przedszkole miejskie, ochronkę, zakład poprawczy, bank spółdzielczy, bibliotekę publiczną oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie wystawili krótki program, podczas którego głosili radosną nowinę oraz składali świąteczne życzenia. Zgodnie z tradycją nie zabrakło również darów, którymi były słodkie upominki.
Zapraszamy do galerii Kolędnicy z naszego gimnazjum.
Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum wcielili się w rolę św. Mikołaja. W dniu 5 grudnia br. przedstawiciele szkoły odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie, gdzie zostawili mieszkańcom prezenty. Ten szlachetny gest nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc całej szkolnej społeczności - uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy i pieluch.
Zapraszamy do galerii Wspieramy potrzebujących.
Treningi strzeleckie procentują. Nasi gimnazjaliści i nauczyciele potwierdzili prymat w powiecie. Podczas powiatowych zawodów strzeleckich w Gnieźnie zgarnęli trofea drużynowe i indywidualne.
Nasze drużyny młodzieżowe zajęły I (Julia Szymańska, Martyna Stefaniak, Maksymilian Basiński) i II (Zuzanna Łyskawińska, Miriana Janicka, Kacper Bartkowiak) miejsce. Indywidualnie najlepsza była Julia Szymańska - 86 pkt.
W piątek 9 grudnia 2016r. uczniowie z klas trzecich oraz IIe, Ia i Ie, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej. Celem podróży była stolica Czech - Praga.
Gimnazjaliści zwiedzali miasto, odkrywając urokliwe miejsca tej metropolii. Swoją wędrówkę zaczęli od Klasztoru na Strahowie. Następnie udali się na Hradczany i Małą Stranę. Tam zwiedzili Pałac Prezydencki, przeszli słynną „Złotą Uliczką” oraz podziwiali piękną panoramę miasta.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po moście Karola – najstarszym zachowanym moście kamiennym na świecie, który jest uznawany za symbol stolicy Czech. Następnie gimnazjaliści udali się na rynek Starego Miasta, gdzie podziwiali ratusz ze słynnym Zegarem Orloj oraz pomnik Jana Husa – czeskiego reformatora religijnego. Z rynku uczestnicy wycieczki przeszli na Plac Wacława – miejsce historycznych wydarzeń.
Po zakończeniu zwiedzania przyszła pora na wizytę na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Młodzież miała okazję poznać tradycje świąteczne, które występują w Czechach. Chętni mieli okazję spróbować tradycyjnych czeskich potraw, np. trdelnik. Jest to słodki rarytas, obtoczony w cukrze, cynamonie i kawałkach migdałów. Wizycie na jarmarku świątecznym towarzyszyły dźwięki kolęd, gwar tysięcy turystów oraz pięknie przystrojona choinka. Całość dopełniało podświetlenie najważniejszych obiektów turystycznych na rynku.
Po całodniowym odkrywaniu uroków czeskiej stolicy przyszła pora na powrót do domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń gimnazjaliści wrócili do Witkowa w godzinach nocnych.
Zapraszamy do galerii W świątecznej Pradze.