Nawigacja

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50


  • Wspieramy potrzebujących

    Wspieramy potrzebujących

    Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum wcielili się w rolę św. Mikołaja. W dniu 5 grudnia br. przedstawiciele szkoły odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Mielżynie, gdzie zostawili mieszkańcom prezenty. Ten szlachetny gest nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc całej szkolnej społeczności - uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy i pieluch.

    Zapraszamy do galerii Wspieramy potrzebujących.

  • Mamy najlepszych strzelców w powiecie!

    Treningi strzeleckie procentują. Nasi gimnazjaliści i nauczyciele potwierdzili prymat w powiecie. Podczas powiatowych zawodów strzeleckich w Gnieźnie zgarnęli trofea drużynowe i indywidualne.

    Nasze drużyny młodzieżowe zajęły I (Julia Szymańska, Martyna Stefaniak, Maksymilian Basiński) i II (Zuzanna Łyskawińska, Miriana Janicka, Kacper Bartkowiak) miejsce. Indywidualnie najlepsza była Julia Szymańska - 86 pkt.

  • W świątecznej Pradze

    W świątecznej Pradze

    W piątek 9 grudnia 2016r. uczniowie z klas trzecich oraz IIe, Ia i Ie, uczestniczyli w jednodniowej wycieczce edukacyjnej. Celem podróży była stolica Czech - Praga

    Gimnazjaliści zwiedzali miasto, odkrywając urokliwe miejsca tej metropolii. Swoją wędrówkę zaczęli od Klasztoru na Strahowie. Następnie udali się na Hradczany i Małą Stranę. Tam zwiedzili Pałac Prezydencki, przeszli słynną „Złotą Uliczką” oraz podziwiali piękną panoramę miasta.

    Kolejnym punktem wycieczki był spacer po moście Karola – najstarszym zachowanym moście kamiennym na świecie, który jest uznawany za symbol stolicy Czech. Następnie gimnazjaliści udali się na rynek Starego Miasta, gdzie podziwiali ratusz ze słynnym Zegarem Orloj oraz pomnik Jana Husa – czeskiego reformatora religijnego. Z rynku uczestnicy wycieczki przeszli na Plac Wacława – miejsce historycznych wydarzeń.

    Po zakończeniu zwiedzania przyszła pora na wizytę na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Młodzież miała okazję poznać tradycje świąteczne, które występują w Czechach. Chętni mieli okazję spróbować tradycyjnych czeskich potraw, np. trdelnik. Jest to słodki rarytas, obtoczony w cukrze, cynamonie i kawałkach migdałów. Wizycie na jarmarku świątecznym towarzyszyły dźwięki kolęd, gwar tysięcy turystów oraz pięknie przystrojona choinka. Całość dopełniało podświetlenie najważniejszych obiektów turystycznych na rynku. 

    Po całodniowym odkrywaniu uroków czeskiej stolicy przyszła pora na powrót do domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń gimnazjaliści wrócili do Witkowa w godzinach nocnych.

    Zapraszamy do galerii W świątecznej Pradze.

  • Kto czyta, żyje podwójnie

    Kto czyta, żyje podwójnie

    Nasi poloniści przygotowali dla uczniów klas I niezwykłą duchową ucztę - 14 grudnia zorganizowali spotkanie, podczas którego zaproszone osoby czytały głośno fragmenty „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza

    Do udziału w czytelniczej imprezie zaproszeni zostali: Burmistrz naszego miasta, Marian Gadziński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - Anna Molendowicz - Koteras, dyrektor naszej szkoły, Marian Łukowski, dyrektor Biblioteki Publicznej - Wiesława Gąsiorowska, przedstawicielka Rady Rodziców - Ewelina Nowacka i „pani od fizyki” Iwona Trelka

    Nasi goście kolejno, przez kilka minut, czytali fragmenty prozy Sienkiewicza – trwa przecież Rok Sienkiewiczowski. Było to dla uczniów coś niezwykłego – poczuli się, jak w czasach dzieciństwa, gdy czytano im baśnie. Głośne czytanie przeżywa w ostatnich latach swój renesans – znawcy tematu mówią,że pogłębia ono więzi, pobudza wyobraźnię, zmniejsza stres. Nasi pierwszoklasiści z pewnością mogli tego doświadczyć. Mamy nadzieję, że z ciekawością sięgną po najsłynniejszą powieść naszego Noblisty, aby dowiedzieć się, jak potoczyły się losy bohaterów. Dziękujemy naszym gościom!

  • Egzaminy próbne 

    Egzaminy próbne 

    Egzaminy próbne to potoczna nazwa diagnozy osiągnięć trzecioklasistów przygotowanej przez wydawnictwo „Operon”. W trzy grudniowe dni - 6, 7 i 8 - uczniowie najstarszej klasy sprawdzali swoje wiadomości i umiejętności z przedmiotów humanistycznych – języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, bloku przyrodniczego – geografii, biologii, fizyki i chemii, z matematyki, a w ostatnim dniu zmagań z wybranego języka obcego. 

    Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, które obowiązywać będą w kwietniu, kiedy to odbędą się egzaminy zewnętrzne.Wynik tych kwietniowych egzaminów, które przygotowane będą prze Centralną Komisję Egzaminacyjną, decydować będzie o przyjęciu do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. 

    Wyniki grudniowej diagnozy natomiast będą dla uczniów i nauczycieli wskazówką, jaki zakres materiału jest już utrwalony, a nad którymi umiejętnościami trzeba jeszcze popracować. Można stwierdzić, że egzamin próbny to nie tylko trzy dni wytężonej pracy i nieco stresu, ale także swego rodzaju preludium do kolejnych życiowych wyborów. (J.Ch.)

    Zapraszamy do galerii Egzaminy próbne 

  • III Mikołajkowy Turniej Rodzinny

    Sobotnie przedpołudnie 3 grudnia, stało się doskonałą okazją, aby spotkać się na III Mikołajkowym Turnieju Sportowo – Rekreacyjnym, któremu przyświecało hasło: „Z Mikołajem na sportowo”. Hala sportowa przy Gimnazjum im. Adama Borysa wypełniła się młodzieżą ze wszystkich klas, rodzicami, którzy zdecydowali się na sportową rywalizację w jednej drużynie ze swoim dzieckiem albo zespołem klasowym

  • Przyrodnicza gala

    W piątek 2 grudnia 2016r. w Centrum Kultury im. Krzysztofa Szkudlarka odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy przyrodnicze zorganizowane przez Zespół ds. Edukacji Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

    W spotkaniu wzięli udział włodarze gmin, które należą do Związku Gmin PPK. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie oraz ich opiekunowie z Budzisławia Kościelnego, Giewartowa, Kleczewa, Ostrowitego, Sławoszewka, Powidza, Witkowa i Wilczyna

  • Dzień Patrona w naszej szkole

    Dzień Patrona w naszej szkole

    Piętnaście lat temu, właśnie w listopadzie, nasza szkoła otrzymała zaszczytne imię Adama Borysa. Każdego roku uroczyste świętowanie Dnia Patrona szkoły w szczególny sposób wpisuje się w kalendarz wydarzeń. Również w tym roku, 30 listopada, społeczność naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi, wspólne uczciła pamięć Patrona.

    Uroczystość rozpoczął dyrektor, witając gości: Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo - p.Mariana Gadzińskiego, zastępcę Burmistrza – p.Łukasza Scheffsa, przewodniczącego Rady Miejskiej - p.Piotra Jóźwika, przewodniczącego Komisji Oświaty - p.Tadeusz Śliweckiego, prof. Bronisława Borysa - syna naszego Patrona.

    Powitał również p.dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie – p.Annę Molendowicz-Koteras, dyrektor Szkoły Podstawowej w Witkowie – Bernadettę Nowak, p.dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mielżynie - Urszulę Potaś, Dyrektor Przedszkola Miejskiego "Bajka" - p.Ewę Skrzypską, dyrektora Zakładu Poprawczego w Witkowie - p.Janusz Lisa, s. Wincentę Mielewczyk - Dyrektor DPS w Mielżynie, s. Michalinę Adamską - dyrektor "Ochronki" w Witkowie, p.Stanisława Rajkowskiego - dyrektora OKSiR w Witkowie, p.Wiesławę Gąsiorowską - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Witkowie, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Witkowie – p.Tomasza Nowaka, członków Rady Rodziców – p.Artura Stefaniaka, p.Małgorzatę Szeszycką, p.Annę Milarską oraz p.Sylwię Kuczyńską, która do niedawna pełniła funkcje sekretarza Rady Rodziców, a także przedstawicielkę prasy lokalnej – p.Ewę Sochę. Szczególnie gorąco dyrektor powitał Rodziców naszych stypendystów, uczniów i nauczycieli

    Po powitaniu znamienitego grona naszych gości Dyrektor przybliżył sylwetkę Patrona, a także wiele uwagi poświęcił działalności szkoły, sukcesom, przedsięwzięciom, akcjom, które służą realizacji wartości, jakie przyświecały Adamowi Borysowi. Duchowy testament Adama Borysa z pewnością nie jest obcy najlepszym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie w tym szczególnym dniu otrzymali Stypendium Burmistrza Gminy i Miasta. Galę wręczenia stypendiów poprowadziła wicedyrektor szkoły, Arleta Bekas

    Najwyższe wyróżnienia otrzymali – Nadia Fatyga z kl.3b, Weronika Janowicz z kl.3b, Mateusz Roszkowiak z kl.3b, Karolina Jarecka z kl.2e, Julia Musidlak z kl.2e, Julia Soszyńska z kl.2e, Julia Szymańska z kl.2a, Bartosz Szcześniak z kl.2b, Mateusz Krause z kl.3c, Gabriela Nowacka z kl.2b, Julia Drzewiecka z kl.2c oraz Patrycja Grabarczyk z kl.3b. Nagrodzonym gratulowali Dyrektor, Burmistrz, a także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. W imieniu wyróżnionych wystąpił Bartosz Szcześniak, który podziękował nauczycielom za twórczą inspirację, a Rodzicom za wyrozumiałość, trud i ogromne pokłady miłości. Wspólne zdjęcie uwieczniło te niezwykłą dla uczniów i ich Rodziców chwilę. 

    Dzień Patrona był także okazją do podziękowań skierowanych do p.Sylwii Kuczyńskiej, która przez ostatnie 3 lata pełniła funkcję sekretarza w Radzie Rodziców. Dyrektor podkreślił sumienność i zaangażowanie pani Kuczyńskiej, pani Kuczyńska natomiast w ciepłych słowach podziękowała za pamięć i podzieliła się refleksjami związanymi z pracą na rzecz szkoły.

    W kolejnym punkcie uroczystości nasi goście, nauczyciele i uczniowie obejrzeli widowisko słowno - muzyczne pt."O wolność, o honor, o kraj...". Wszyscy przenieśli się w czasy powstania warszawskiego, na barykadę. Tam właśnie młodzi artyści recytowali wiersze o powstańcach, czytali autentyczne listy z tamtych czasów, wczuwali się w rolę powstańców w ogarniętym wojną mieście. Pojawiła się w piosence "Sanitariuszka Małgorzatka", było wspomnienie o "Malej dziewczynce z AK", chór zaśpiewał także o "Dziewczynie granatem w ręce". Padły słowa o bohaterstwie, o bólu, o cierpieniu i o wielkiej tęsknocie za ukochaną osobą. Zapłonął znicz ku czci poległych warszawskich Termopilczyków, symboliczne białe i czerwone róże były wyrazem hołdu dla nich. Na końcu zabrzmiały słowa Jana Pawła II na temat powstania warszawskiego, a piosenka pt: "Taki kraj" dopełniła patriotyczną wymowę przedstawienia. Niektórzy goście nie kryli wzruszenia. 

    Po spektaklu głos zabrał prof. Bronisław Borys, który podziękował młodym artystom za piękny przekaz, a także podzielił się refleksją na temat swojego Ojca. Życzył sobie, uczniom i nauczycielom, aby jeszcze wiele razy była okazja do kultywowania pamięci o Patronie w takim gronie i przy takiej okazji. 

    Dyrektor podziękował uczniom za występ, a nauczycielom za opiekę nad przedsięwzięciem. Program przygotowali: J. Chyba, B. Pałka, H. Krych K. Nowiński. Nad oprawą muzyczną czuwała p.Kalina Piechowiak, a dekoracje zapewniły p.Liliana Suborska - Urbańska, p.Iwona Nadowicz – Mróż i p.Monika Ottenburger

    Kolejny Dzień Patrona za nami, ale praca ukierunkowana zgodnie z Jego wartościami przecież się nie kończy. (JCh)

    Zapraszamy do galerii Dzień Patrona w naszej szkole.

  • Znawcy mapy

    W czwartek 1 grudnia 2016r. odbył się drugi etap Szkolnej Ligi Geografów. Tym razem miłośnicy geografii musieli wykazać się znajomością mapy Polski, Europy oraz Świata. Aby prawidłowo zaznaczyć obiekty na mapie lub dokonać przyporządkowania, uczniowie musieli wykazać się wiedzą o miastach europejskich, polskich obiektach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO czy wyspach i półwyspach świata.

  • Potęga Matematyki

    Potęga Matematyki

    Dnia 25 listopada 2016r. grupa uczniów klas trzecich naszego gimnazjum zasiadła w ławach uczelnianej auli na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby wziąć udział w wykładzie popularnonaukowym "Muzyka generowana".

    Wykład odbył się w ramach projektu "Potęga Matematyki" finansowanego przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznań. "Muzyka generowana" to efekt współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.

    Bezpośrednimi realizatorami wykładu byli: mgr Jan Barański, pianista, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz dr Marek Kaluba z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

    Wydarzenie to było elementem cyklu "Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce". Nasza młodzież podczas prezentacji poznawała związki i podobieństwa pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Składała się ona z części matematycznej i muzycznej, które przeplatały się ze sobą tworząc spójną całość. Podczas wykładu próbowano również odpowiedzieć na pytanie "czy potrafimy wygenerować za pomocą komputera sensowną muzykę?" Spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone było zdarzeniom losowym i ich odpowiednimi analogiami występującymi w improwizacjach muzycznych. Jak się okazało, to właśnie rachunek prawdopodobieństwa ma zastosowanie przy pisaniu programów komputerowych wykorzystywanych do komponowania muzyki.

    Matematyka zadziwiła nas swoimi właściwościami i nieoczekiwanymi powiązaniami z wytworami człowieka. Podczas wykładu mogliśmy przekonać się, jak ogromne możliwości stwarza matematyka oraz daje niewyczerpaną zdolność tworzenia. Wysłuchaliśmy kilku krótkich utworów „stworzonych” za pomocą komputera – byliśmy świadkami generowania muzyki, a zarazem jej pierwszymi odbiorcami i recenzentami. Zaskakujący okazał się fakt, iż matematyka w niezwykły sposób związana jest z tym, co postrzegamy jako harmonię w muzyce. Prowadzący zaprezentowali nam również "kocią" muzykę i jak można zamienić ją na "przyjemną" dla ucha. Czyżby harmonia tkwiła w liczbach?

    A do czego można jeszcze wykorzystać matematykę? Prowadzący zaprezentowali nam zastosowanie rachunku prawdopodobieństwa do generowania intrygujących cytatów na podstawie dzieł Szekspira, które próbowaliśmy interpretować.

    Wykład był wspaniałą okazją poznawania przez uczniów zastosowań matematyki w praktycznej działalności człowieka i jej wykorzystywania do rozwiązywania problemów z różnych dziedzin.

    Zapraszamy do galerii Potęga Matematyki.

  • Najlepszych siatkarzy ma klasa 3b!

    XIII Mistrzostwa Drużyn Mieszanych w Piłce Siatkowej przeszły już do historii. W sobotę 26 listopada miały miejsce tradycyjne już zmagania siatkarskie uczniów klas II i III gimnazjów z naszej gminy. Do zawodów przystąpiło 80 uczniów - 10 zespołów (9 klas z naszej szkoły i jeden z ZSP w Mielżynie).

  • Dyskoteka andrzejkowa!

    Dyskoteka andrzejkowa!

    Prawie 200 uczniów wzięło udział w dyskotece andrzejkowej, która odbyła się 25 listopada w hali naszej szkoły. Imprezę poprowadził DJ GREGORY z Gniezna. Ten taneczny, atrakcyjny wieczór z konkursami odbył się dzięki wsparciu i zaangażowaniu nauczycieli, Rady Rodziców, Rady Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami. 

    Specjalne podziękowania kierujemy do naszej absolwentki, Julii Nowaczyk, która poprowadziła Zumbę. 

    Zapraszamy do galerii Dyskoteka andrzejkowa!.

  • Jak poradzić sobie w terenie?

    Jak poradzić sobie w terenie?

    W poniedziałek 21 listopada 2016r. uczniowie z klasy IIIa oraz IIIb wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pod tytułem „Jak wybrać się w teren i bezpiecznie wrócić?”  Uczniowie podczas warsztatu pracowali w grupach rozwiązując różnorodne zadania związane z wyprawą w teren, np. do lasu. Podczas spotkania zapoznali się m.in. z wyznaczaniem azymutu oraz orientowaniem się w terenie na podstawie obserwacji bezpośredniej.

    Uczyli się czytać mapy turystyczne i tematyczne, rozpoznawać dziko występujące gatunki roślin i zwierząt. Grupy musiały wykazać się również kreatywnością, gdyż jedno z zadań dotyczyło przedstawienia podstawowego ekwipunku na wędrówkę. Oprócz tego, uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować się w czasie nagłych zmian warunków pogodowych (burzy, opadów śniegu, wichury itp.)  Zajęcia prowadził pan Paweł Stopiński, a udział uczniów w warsztatach zorganizowany został w ramach współpracy z Zespołem ds. Edukacji Powidzkiego Parku Krajobrazowego

    Zapraszamy do galerii Jak poradzić sobie w terenie?.

  • Dziewczyny strzelały najcelniej!

    Zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego dla młodzieży z okazji Dnia Niepodległości za nami. O tytuł najlepszych strzelców indywidualnie i drużynowo walczyło 20 uczestników, w tym spora grupa uczniów z naszego gimnazjum. Rewelacyjnie strzelały nasze dziewczyny. Zwyciężyła, Aleksandra Zawistowska (3a) z wynikiem 96 pkt. Drugie miejsce zajęła Julia Szymańska (2a) - 95 pkt. Trzecia lokata przypadła Zuzannie Łyskawińskiej (1c) - 93 pkt.

  • Zrób sobie przerwę na czytanie

    Zrób sobie przerwę na czytanie

    Pod takim hasłem upłynął dzień 16 listopada w naszym gimnazjum. Oddawać się lekturze można wszędzie, nie tylko w domu. Czytano więc w klasach, i na korytarzach. Czytano samodzielnie, ale też słuchano innych np. nauczycieli. Tematem przewodnim tekstów były baśnie słowiańskie. Zabawne (np."Chochliki"), ale też refleksyjne i ukazujące prawdę o człowieku (np."Nędza z Biedą"). 

    W ten sposób szkoła włączyła się do projektu Fundacji Lokalnego Wsparcia Kultury Aitwar, propagującego szeroko pojętą kulturę słowiańską. Jest to jedno z wielu przedsięwzięć w naszej szkole, propagujących czytelnictwo. Albowiem jak dawno temu rzekł Kartezjusz: "Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów". (A.M.)

    Zapraszamy do galerii Zrób sobie przerwę na czytanie.

  • Świętowali na sportowo!

    11 listopada w Turku rozegrany został XXVII Bieg Niepodległości. Jest to impreza, na której nie mogło zabraknąć witkowskich biegaczy. Mimo śniegu i zimna nasi uczniowie nie odpuszczali. Zajęli II miejsce drużynowo. Indywidualnie także pokazali się z dobrej strony.

  • XIII Integracyjny Turniej Halowej Piłki Nożnej

    W XIII Integracyjnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej klas I wzięło udział sześć zespołów. Oprócz naszych gimnazjalistów z klas I do Witkowa zawitali także uczniowie z Mielżyna. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Po rozegraniu spotkań systemem każdy z każdym, wyłoniono półfinalistów. 

  • Konkurs na wykonanie Kalendarza Adwentowego

    „Der schönste Adventskalender”  Nauczyciele języka niemieckiego zapraszają do udziału w szkolnym konkursie na wykonanie kalendarza adwentowego. Przygotowanie kalendarzy adwentowych jest jednym z niemieckich zwyczajów celebrowanych w okresie przedświątecznym a ich tradycja sięga prawie 150 lat. Dawniej kalendarze wykonywane były tylko własnoręcznie, dziś pomysły na adwentowy kalendarz są niezliczone.

  • Święto Niepodległości w naszym gimnazjum

    Święto Niepodległości w naszym gimnazjum

    14 listopada 2016r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Grupa artystów przedstawiła program artystyczny „WOLNA, POLSKO, TYŚ TO JEST...”, przygotowany na gminne obchody Święta Niepodległości.

    Wiersze, piosenki i zaprezentowane scenki przypomniały, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

    Uświadomiły również wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w przeszłości i w dzisiejszych czasach znaczy słowo „wolność”. Z kolei stroje z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości pozwoliły także na podróż w przeszłość, przybliżając nastrój i atmosferę tamtych czasów. 

    Obejrzany program stał się więc niecodzienną lekcja historii i na pewno pozostanie na długo w pamięci gimnazjalistów. Pozwolił także przypomnieć wartości, jakie cenił w życiu Patron szkoły Adam Borys, który stawiał zawsze na pierwszym miejscu patriotyzm i wolność. (T. Sz.)

    Zapraszamy do galerii Święto Niepodległości w naszym gimnazjum.

  • Obchody Święta Niepodległości w naszej małej Ojczyźnie

    Obchody Święta Niepodległości w naszej małej Ojczyźnie

    Święto Niepodległości ma zawsze dla społeczności gimnazjum szczególny charakter. Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły wraz z przedstawicielami samorządu, lokalnych instytucji i stowarzyszeń, żołnierzami Jednostki Wojskowej w Powidzu, innymi szkołami oraz mieszkańcami biorą udział w gminnych obchodach tego święta. 

    W tym roku w dniu 11 listopada 2016 r. 98 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę miała bardzo bogatą i uroczystą oprawę. Nasza młodzież uczestniczyła najpierw we mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Witkowie.

    Dla uczniów homilia ks.Jacka Wichłacza była lekcją patriotyzmu. Ksiądz przypomniał, że najważniejszą wartością dla Polaka jest miłość ojczyzny, która jest nie tylko świętością, ale czymś oczywistym, utożsamianym współcześnie z właściwym i dobrym postępowaniem Polaka na co dzień dla dobra Ojczyzny. 

    Po zakończeniu nabożeństwa gimnazjaliści uświetnili obchody 11 Listopada programem artystycznym „WOLNA, POLSKO, TYŚ TO JEST...”, przygotowanym pod kierunkiem p.Arlety Bekas, p.Teresy Szkudlarek, p.Katarzyny Jędrzejczak, z oprawą muzyczną p.Kaliny Piechowiak. Wiersze, scenki oraz pieśni o tematyce patriotycznej opowiadały o wydarzeniach i bohaterach, którzy robili wszystko, by Ojczyzna przetrwała, by nie zginęła, byśmy my dziś mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Pojawianie się na scenie dziewcząt w sukni białej i czerwonej przyczyniało się do głębszego przeżywania tych chwil, podkreślało, że nasza ojczyna jest nieśmiertelna. Wymowny charakter miały scenki, które ukazywały zarówno pragnienie walki o wolny kraj, jak i wielką tęsknotę za wolnością, która dla Polaka, obok patriotyzmu, ma szczególną wartość. Końcowa scena – piosenka „Kocham wolność”, układ choreograficzny – chwycenie się artystów za ręce podkreślały, że słowo wolność jest bliskie sercu każdego Polaka. Na pewno stroje z początków II Rzeczpospolitej dodawały atrakcyjności programowi, jak i odpowiedniego klimatu - radości z wolnej Polski. Nasi artyści i autorki spektaklu zebrali zasłużone brawa.

    Do gminnych obchodów Święta Niepodległości włączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej w Witkowie, prezentując koncert pieśni patriotycznych.

    Następnie uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum wraz z uczestnikami uroczystości przemaszerowali pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie wysłuchali okolicznościowego przemówienia Burmistrza Gminy i miasta Witkowo p. Mariana Gadzińskiego o obchodach Święta Niepodległości we współczesnej historii Polski, złożyli w dowód pamięci wiązanki kwiatów i uczcili minutą ciszy pamięć poległych Polaków o wolną i niepodległą Polskę. 

    Wspólne świętowanie 11 Listopada w naszej małej Ojczyźnie zakończyło się obejrzeniem okolicznościowej wystawy w Sali Historii w Witkowie i spotkaniem przy tradycyjnych rogalach świętomarcińskich. (T. Sz.)
     

    Zapraszamy do galerii Obchody Święta Niepodległości w naszej małej Ojczyźnie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im.Adama Borysa w Witkowie
    ul.Poznańska 47
    62-230 WITKOWO
  • (+48) 61-477-82-50

Galeria zdjęć