Dnia 3 listopada klasa 2b przedstawiła efekty pracy nad projektem edukacyjnym. W to listopadowe popołudnie dzięki dużej grupie uczniów tej klasy przenieśliśmy się w świat zadumy, refleksji, przemijania. Zaduszki poetyckie były formą, jaką uczniowie wybrali do realizacji projektu edukacyjnego. Wiersze i narracja poświęcone były obyczajom związanym z obchodami Wszystkich Świętych.
Całość dopełniona była prezentacją multimedialną, która zawierała zdjęcia, portrety, a nawet fragment teledysku. Nie zabrakło również wspomnień o tych, którzy odeszli w ostatnim czasie - Andrzeju Wajdzie, Andrzeju Kopiczyńskim, Ks. Janie Kaczkowskim czy Ojcu Janie Górze.
Bardzo wzruszającym momentem poetyckiego spotkania było wspomnienie ucznia naszej klasy - Norberta, który opowiedział o swoim zmarłym niedawno koledze. Zaduszkom towarzyszyła wystawa fotografii, na których uwieczniono zabytkowe nagrobki z witkowskiego cmentarza. Każdy gość naszego spotkania na pamiątkę otrzymał liść z cytatem z wiersza ks. Jana Twardowskiego.
Miło było nam gościć Dyrektora, Wicedyrektor, nauczycieli, Rodziców oraz kolegów z innych klas.
W dniu 2 listopada br. – Dyrekcja gimnazjum wraz z władzami samorządowymi, kierownikiem USC, przedstawicielami Rady Miejskiej w Witkowie, przedstawicielem ZUS w Gnieźnie, przedstawicielką lokalnej prasy, wzięła udział w niecodziennym Jubileuszu 100 lat życia emerytowanej nauczycielki – pani Ireny Kujawskiej.
Pani Irena Kujawska urodziła się 01.11.1916 r. w Oberhausen (Niemcy), jako córka Józefa i Rozalii. Miała jednego brata Mieczysława. Przed II wojną światową cała rodzina wróciła do Polski i zamieszkała w miejscowości Morszyn, powiat Stryj woj. Stanisławowskie. Pani Irena ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Stryju. Po wojnie wraz z mamą wróciły do Małachowa (miejsca pochodzenia mamy). Następnie zamieszkała w Witkowie.
Pierwszą pracę, jako nauczycielka, rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Skorzęcinie, a następnie w Witkowie – w Szkole Podstawowej nr 1.
W 1954 r. została przeniesiona do Ignacówki koło Kępna, gdzie pracowała 20 lat jako nauczycielka, aby następnie powrócić do Witkowa, gdzie mieszka obecnie. W 1972 r. wyróżniona została przez Polski Czerwony Krzyż w Warszawie Odznaką Honorową PCK, a w 1976 r. za nienaganną pracę pedagogiczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
W dniu 3 listopada br. w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja Bpa w Witkowie odprawiona została Msza Św. w intencji Jubilatki. Szanowna Jubilatka była na niej obecna, gdzie doświadczyła wiele serdeczności od byłych swoich uczniów – ze Skorzęcina i Witkowa. Wzruszenie ściskało gardło, gdy można było usłyszeć słowa wdzięczności, serdeczności i podziękowań dla pani Ireny od osób, które wiekiem najkrócej można byłoby określić „70+”.
Pani Irenie życzyliśmy przede wszystkim dużo zdrowia i pogody ducha.
Zapraszamy do galerii Niecodzienny Jubileusz.
Nasza szkoła, która należy do Klubu Szkół UNICEF rozpoczyna udział w akcji „Wszystkie Kolory Świata”, które są częścią ogólnopolskiej kampanii UNICEF „Uratuj dziecko w Afryce”.
Uczniowie będą przygotowywać specjalne, charytatywne laleczki będące symbolem pomocy, jakiej chcą udzielić swoim rówieśnikom z Angoli, gdzie dzieci umierają z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać. W naszej placówce udział wezmą uczniowie klas II oraz III, w ramach zajęć technicznych.
„Wszystkie kolory świata” to globalna akcja UNICEF, która już po raz czwarty jest realizowana w polskich szkołach. Jej celem jest wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się wystawa laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku w Afryce, przekazując na ten cel darowiznę. W tym roku pomoc polskich uczniów będzie kierowana do Angoli, gdzie każdego dnia dzieciom zagrażają takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica czy żółta febra. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.
Poprzez udział w akcji UNICEF, chcemy uświadomić młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki zaangażowaniu można uratować czyjeś życie.
Miniony tydzień był bardzo pracowity dla naszych piłkarzy. Uczniowie naszego gimnazjum, powołani do kadry szkoły przez trenerów, pana Jarosława Barszcza i pana Krzysztofa Chołodeckiego wzięli udział w trzech etapach rywalizacji w ramach Szkolnych Związków Sportowych. Najpierw w Mistrzostwach Gminy pokonali ZSP Mielżyn 4:2. W kolejnym etapie wygrali z Żydowem 5:3, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Gminy oraz zaszczytne miano Mistrzów Rejonu.
Nasi uczniowie słyną z zamiłowania do piłki nożnej. Wielu z nich kibicuje "Kolejorzowi". Dlatego w minioną sobotę 29 października br. z miłą chęcią udali się do Poznania na mecz swojego ulubionego Lecha Poznań z Wisłą Płock.
W piątek 28 października 2016r. odbył się pierwszy etap Szkolnej Ligi Geograficznej pod hasłem „Matematyczne potyczki z geografią”. W konkursie wzięło udział 36 pasjonatów geografii z klas II oraz III. Celem Szkolnej Ligi Geografów jest rozwijanie zainteresowań geografią oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności geograficznych.
W czwartek 27 października 2016r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczestników pasji geograficznych oraz wykazanie się wiedzą i umiejętnościami. W konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas trzecich, którzy zechcieli zmierzyć się z różnorodnymi, a zarazem trudnymi zadaniami.
24 października na Strzelnicy Pneumatycznej w Hali Sportowo – Widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie obyły się III Otwarte Zawody Strzeleckie z karabinku pneumatycznego dla nauczycieli. W tym roku w rywalizowały cztery, trzyosobowe drużyny. Gimnazjum w Witkowie reprezentowały dwie drużyny, a ZSP w Witkowie i SP w Witkowie po jednej.
W dniach 3 – 21 października nasze gimnazjum uczestniczyło w obchodach Dni Zwierząt. Organizatorem tej akcji było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział Kłecko oraz Urząd Gminy i Miasta Witkowo. Jej celem była zbiórka darów na rzecz schroniska dla zwierząt w Gnieźnie i Radolinie oraz kotów wolnożyjących na terenie naszego miasta.
W poniedziałek 24 października br. przedstawiciele samorządu uczniowskiego, który był odpowiedzialny za zorganizowanie akcji na terenie szkoły, spotkali się z pracownikami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Uczniowie przekazali zgromadzone dary, wśród których znalazły się m.in. liczne kilogramy suchej i mokrej karmy, koce, legowiska oraz wiele szamponów dla zwierząt. Nie zabrakło pluszowych i gumowych zabawek oraz psich i kocich przysmaków. Były też obroże i smycze.
Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania wszystkim klasom za ogromne zaangażowanie i włączenie się do akcji. Podziękowania kierujemy także pod adresem wychowawców, którzy koordynowali zbiórkę darów w swoich klasach. Samorząd Uczniowski liczy na dalszą pomoc i zaangażowanie w inne prowadzone na terenie szkoły akcje, kampanie oraz projekty. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!
Zapraszamy do galerii Dni Zwierząt.
W sobotę 22 października 2016r. Zespół ds. Edukacji Ekologicznej Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego zorganizował dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów przyrodnicze warsztaty terenowe. Naszą szkołę reprezentowała grupa 10 uczniów z klasy IIb wraz z p. Ireną Borys.
Zajęcia warsztatowe w imieniu PPK poprowadził p. Tomasz Majchrzak. Uczniowie wędrowali wytyczoną w Skorzęcinie ścieżką przyrodniczą „Przygoda z Przyrodą”, aby odkrywać uroki naszego parku oraz zaobserwować oznaki jesieni. Wędrujący po ścieżce uczniowie zatrzymywali się przy każdej tablicy informacyjnej, aby zapoznać się z walorami przyrodniczymi danego miejsca. Oprócz tego, rozwiązywali zadania z karty pracy, którą na tę okazję przygotował p. Tomasz Majchrzak.
Po upływie dwóch godzin uczestnicy dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie, aby zakończyć jesienną przygodę z przyrodą przy wspólnym ognisku.
Uczniowie biorący udział w warsztatach składają serdeczne podziękowania władzom naszej gminy, które zapewniły transport do Skorzęcina i z powrotem.
Zapraszamy do galerii Przygoda z Przyrodą.
Nasza szkoła wzięła udział w pierwszej edycji Konkursu o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku, ogłoszonego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Ideą konkursu było podniesienia rangi zawodu nauczyciela oraz wizerunku szkół w Wielkopolsce. Właśnie 21 października 2016r. podczas uroczystej Gali w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbył się finał konkursu. Otrzymaliśmy wyróżnienie, pamiątkową statuetkę oraz nagrodę 3 tys. złotych. Znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie 20 nagrodzonych wyróżnieniem szkół Wielkopolski. Wybrano nas spośród 136 szkół ubiegających się o tytuł Wielkopolskiej Szkoły Roku.
W dniu 13 października br. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość, w której udział wzięli uczniowie i pracownicy naszego gimnazjum oraz zaproszeni goście: Ks. Stanisław Goc - proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Witkowie, pan Dariusz Igliński - Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, pan Marian Gadziński - Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, pan Piotr Jóźwik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie, pan Wiesław Goll, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkół – SP1, SP Gorzykowo, Gimnazjum i zaprzyjaźnieni z naszą szkołą, przedstawiciele Rady Rodziców: p. Artur Stefaniak - przewodniczący Rady Rodziców, p. Małgorzata Szeszycka - skarbnik RR, przedstawiciel prasy lokalnej - p.Ewa Socha - dziennikarka „Przemian na Szlaku Piastowskim”.
Część oficjalną apelu rozpoczął Dyrektor szkoły, pan Marian Łukowski. Powitał serdecznie gości i przyjaciół naszej szkoły, a następnie w okolicznościowym przemówieniu podkreślił znaczenie nauczyciela w wychowaniu młodego pokolenia oraz złożył życzenia, dziękując pedagogom i pracownikom administracji za trud, zaangażowanie, cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane na co dzień.
Ważnym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie. Przeprowadził je Dyrektor szkoły. Uczniowie powtarzali każdy wers roty ślubowania, której słowa nie tylko niosą przesłanie, ale i kształtują postawy uczniowskie w różnych środowiskach.
Podczas uroczystości podkreślono, że Dzień Edukacji Narodowej to święto polskiej szkoły, święto Uczniów, Nauczycieli, Pracowników Administracji i Obsługi. W okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście zaakcentowali wagę zawodu nauczyciela i znaczenie wiedzy w kształtowaniu właściwych postaw nowych pokoleń.
Równie cenne słowa podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej popłynęły z ust przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego: Zuzanny Bandosz - Przewodniczącej Rady Samorządu Uczniowskiego oraz Alicji Sych - sekretarza Rady Samorządu Uczniowskiego.
Obchody DEN zostały uświetnione coroczną galą wręczenia nagród za trud wkładany w wychowanie i nauczenie młodego pokolenia, a także osiągane przez nauczycieli i pracowników szkoły sukcesy.
Pierwsza kategoria nagród - Godło Promocyjne Powiatu Gnieźnieńskiego - została wręczona przez Przewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego pana Dariusza Iglińskiego. Wyróżnieni nauczyciele to: p.Marek Gaziński, p.Paweł Piniarski, p.Jarosław Barszcz i p.Krzysztof Nowiński.
Drugą kategorię nagród stanowiła Nagroda Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo. Nagrodzone zostały: p.Anna Brząkowska, p. Eliza Marcinkowska i p. Hanna Tyll-Kasprzak. Lista wyróżnionych nauczycieli została przedstawiona przez Burmistrza Gminy i Miasta Witkowo, pana Mariana Gadzińskiego.
Trzecią kategorię nagród stanowiła Nagroda Dyrektora Szkoły dla Nauczycieli oraz Pracowników Administracji i Obsługi wręczona przez Dyrektora szkoły Pana Mariana Łukowskiego oraz Prezesa Ogniska ZNP przy Gimnazjum w Witkowie panią Teresę Szkudlarek. Wśród nagrodzonych nauczycieli znaleźli się: p.Arleta Bekas, p.Jolanta Chyba, p.Wacława Filińska, p.Katarzyna Jędrzejczak, p.Maria Kaźmierczak, p.Wojciech Kędzierski, p.Urszula Knast, p.Halina Krych, p.Tomasz Majchrzak, p.Wiesława Papiewska, p.Tomasz Pluciński, p.Lilianna Suborska-Urbańska i p.Teresa Szkudlarek.
Nagrodzeni Pracownicy Administracji i Obsługi to: p. Ewa Gronowicz, p. Danuta Jakimowicz, p.Agnieszka Franczak, p.Eugeniusz Jankowski, p.Krzysztof Janowczyk, p.Ryszard Jaworski, p. Jolanta Kaźmierczak, p.Andrzej Krawczyk, p.Małgorzata Malawko, p.Mariola Michalak, p.Irena Misiak, p.Agnieszka Szymańska i p.Małgorzata Zamiar.
Obchody Święta Edukacji Narodowej stały się również okazją do podziękowań pracownikom naszej szkoły obchodzącym w tym roku szkolnym jubileusz pracy zawodowej. Gratulacje tegorocznym Jubilatom złożył Pan Dyrektor Marian Łukowski.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie statuetki „Przyjaciel szkoły”. Stało się już tradycją Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie uhonorowanie przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną osób wspierających działalność naszej placówki. W tym roku szkolnym ten zaszczytny tytuł przypadł Panu Wiesławowi Goll, który wspierał nasze gimnazjum w różnych inicjatywach, pomagał przygotowywać rodzinne festyny, zawsze służył swoją pomocą.
Wręczenie wyróżnienia przez Pana Dyrektora Mariana Łukowskiego zakończyło oficjalną część apelu. Po części oficjalnej zgromadzeni na uroczystości goście mieli okazję podziwiać talenty aktorsko-wokalne gimnazjalistów biorących udział w przedstawieniu pt. „W naszej szkole jest wesoło”. Na parę chwil widzowie zostali przeniesieni w świat szkolnych dowcipów i zabawnych pytań zadawanych przez uczniów. Całość przedstawienia uatrakcyjniły piosenki w wykonaniu chóru szkolnego.
Słowa wdzięczności, życzenia, kwiaty oraz przeżycia artystyczne pozwolą na dłużej zachować w pamięci obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszym gimnazjum.
Zapraszamy do galerii Dzień Edukacji Narodowej.
W każdym roku szkolnym nasi uczniowie uczestniczą w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zmagania z konkursami zainaugurowali w tym roku uczestnicy Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
Do etapu szkolnego przystąpiło z klas II i III 6 uczniów, których zadaniem była praca z testem, zawierającym 23 zadania, zarówno zamknięte, jak i otwarte.
Adam Borys stanowi wzorzec postępowania dla kolejnych pokoleń uczniów naszej szkoły. Jego życie odkrywać można na nowo przy każdym spotkaniu ze wspomnieniami o pracy i walce naszego Patrona.
W ostatnim czasie uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą Adamowi Borysowi, a także formacji, do której należał - Cichociemnym. Zorganizowana ona została w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie i była imprezą towarzyszącą odsłonięciu tablicy poświęconej Cichociemnym z okazji Powiatowych Dni Cichociemnych. Młodzież mogła zobaczyć pamiątki, dokumenty, mapy, przyjrzeć się fotografiom sprzed lat.
Obcowanie z ideałami Adama Borysa odbywa się nie tylko podczas corocznych obchodów Dnia Patrona, ale przy każdej okazji. Zaciekawienie towarzyszące oglądaniu wystawy było dowodem na to, że ideały pracy, uczciwości, patriotyzmu są naszej młodzieży bliskie. (J.Ch.)
Zapraszamy do galerii W poszukiwaniu wartości.
W roku szkolnym 2016/2017 odbędą się następujące konkursy przedmiotowe przeznaczone dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego:
- Wojewódzki Konkurs Biologiczny - etap szkolny 20.10.2016r. (czwartek)
- Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego - etap szkolny 19.10.2016r. (środa)
Dnia 11 października 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego w Witkowie odbyły się obchody Dnia Języków Obcych. Naszą szkołę w konkursie wiedzy o krajach angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego obszaru językowego reprezentowały Julia Szymańska z kl. IIa oraz Karolina Jarecka z kl. IIe.
W dniach 19 - 24 września uczniowie naszego Gimnazjum wraz z opiekunami przebywali z rewizytą w zaprzyjaźnionej gminie Am Dobrock. W poniedziałek ok. godz. 18.00 dotarliśmy do schroniska młodzieżowego w Otterndorf. Na miejscu powitali nas uczniowie szkoły Oberschule Cadenberge wraz z nauczycielkami: Fabją Rathjens, Julą Eickstaedt oraz Karlem - Heinzem Linckiem - przewodniczącym komitetu ds. współpracy z gminą Witkowo, których w maju gościliśmy w naszej szkole i gminie.
Cała relacja w zakładce Międzynarodowa wymiana młodzieży
Dnia 6 października 2016 roku w naszym gimnazjum odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej. Do szkolnego etapu przystąpiło 19 uczniów z klas I-III. Przed komisją złożoną z pań polonistek: Anny Muszyńskiej, Teresy Szkudlarek i Haliny Krych recytatorzy wygłosili wybrane przez siebie wiersze. Były to utwory m.in. takich poetów jak: W. Szymborskiej, K. K. Baczyńskiego, W. Broniewskiego, A. Słonimskiego, K. I. Gałczyńskiego.
Każdego roku uczniowie klas III naszego gimnazjum biorą udział w pielgrzymce autokarowej na Jasną Górę. We wtorek 4 października br. grupa 50 osób ruszyła do Maryi, by prosić o wsparcie i powodzenie podczas zbliżających się egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie wzięli udział w spowiedzi, Mszy św. i Drodze Krzyżowej.
Nie zabrakło także zwiedzenia ciekawych miejsc. Czwórka gimnazjalistów z kl.3c: Klaudia Jagodzińska, Lidia Zielińska, Mateusz Krause i Remigiusz Swat wraz z ks. Jackiem Wichłaczem i panem Krzysztofem Chołodeckim wizytowała Radio Jasna Góra. Uczniowie udzielili wywiadu, odpowiadając na pytania dotyczące wiary, pielgrzymowania i edukacji.
Wszyscy spędzili miło czas i szczęśliwie wrócili do domu.
Zapraszamy do galerii Z wizytą na Jasnej Górze.
2 października 2016 roku na stadionie Miejskim i ulicach Witkowa odbyły się XVI Szkolne Biegi Uliczne. Głównym celem imprezy była popularyzacja biegów, jako najprostszej formy uprawiania sportu w myśl hasła: „WYNIK TO JEDNO, A UDZIAŁ TO DRUGIE". Założeniem imprezy była realizacja głównych celów Kampanii Profilaktycznej, czyli przeciwdziałanie bierności, bezradności i nudzie oraz zmniejszenie dostępności alkoholu dla dzieci i młodzieży w myśl hasła: „UŻYWKOM MÓWIMY NIE - BIEGOM TAK!". W XVI edycji biegów rywalizowano w kategorii: przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja. Łącznie w 22 rozegranych biegach wystartowało 468 zawodników. W tym gronie znalazło się kilkudziesięciu naszych gimnazjalistów.