W kalendarzu szkolnych wydarzeń jest święto szczególne. To Dzień Patrona. W tym roku obchodziliśmy go 5 kwietnia. Na tę uroczystość zaproszeni zostali: Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo Marian Gadziński, Wiceburmistrz Gminy i Miasta – Marek Wiatrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jóźwik, Prezydium rady Rodziców z p. Leszkiem Kryszakiem jako przewodniczącym, ks. Julian Wawrzyniak, a także Rodzice uczniów, którzy otrzymali Stypendia Naukowe. W hali zabrała się także cała szkolna społeczność.
Po oficjalnym rozpoczęciu dokonanym przez wicedyrektor szkoły, Dyrektor szkoły przypomniał sylwetkę Adam Borysa, podkreślając Jego zasługi dla wyzwolenia ojczyzny oraz dla powojennej historii Polski. Podniosłym momentem uroczystości było wręczenie Stypendium Naukowego najlepszym uczniom z kl. VII i VIII. Otrzymali je: Filip Kosz, Antoni Bruch, Wojciech Wędzikowski, Adam Wasielewski, Zofia Nowicka, Kacper Wojciechowski, Liwia Ziemba, Julia Marczak, Franciszek Szymczak. Dyrektor i Burmistrz pogratulowali młodzieży osiągniętych wyników, życzyli dalszych sukcesów i nieustawania w dążeniu do perfekcji. Do życzeń dołączyła się także Rada Rodziców.
Po części oficjalnej nadszedł czas na przedstawienie zatytułowane „Otwórzmy okno historii”. Rozpoczęło się ono w rytmie warszawskiej, beztroskiej polki wykonanej przez naszych pierwszoklasistów. Ten sielankowy nastrój został zburzony przez wybuchy i strzelaninę, które zwiastowały wojenną rzeczywistość. Aktorzy sugestywnie przedstawili grozę tamtych dni, a także determinację walczących. Sceniczny ruch, piosenki, wiersze, wreszcie symboliczna „Cisza” grana na cześć poległych powstańców wprowadziły widownię w nastrój zadumy i powagi, pozwoliły z pewnością na refleksję, że Adam Borys brał udział w tamtych wydarzeniach, a tytułowe „okno historii” pozwala zrozumieć, jak wielką rolę odegrał i kim jest dla młodzieży naszej szkoły. Finałowa piosenka „Wznieś serce nad zło” miała wydźwięk ponadczasowy i była swoistym połączeniem historii i współczesności.
Przebieg uroczystości i program artystyczny został przygotowany przez zespól nauczycieli humanistów - p. Teresę Szkudlarek, p. Arletę Bekas, p. Jolantę Chybę, p. Ilonę Musidlak, p. Wojciecha Ziółkiewicza, oprawa muzyczna – przez p. Kalinę Piechowiak, naszych małych tancerzy przygotowały p. Marta Fischer i p. Grażyna Flicińska, a o dekoracje zadbały p. Hanna Tyll – Kasprzak, p. Grażyna Flicińska, p. Aneta Kozanecka, p. Marta Fischer.
Dzień Patrona już za nami, ale idee, którymi kierował się w życiu Adam Borys, są z nami cały czas.(JCh)
Zapraszamy do galerii Dzień Patrona