Od 4 do 15 stycznia 36 uczniów naszej szkoły uczestniczyło półkoloniach w ramach ferii zimowych. Uczestnicy półkolonii brali udział w szczegółowo przygotowanym programie, który składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku oraz zajęć o charakterze profilaktycznym.Właściwie dobrane formy aktywności i metody pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do rekreacji, zabawy i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Każdego dnia na dzieci czekało mnóstwo atrakcji.
Pierwszego dnia uczniowie skorzystali z wielu rozrywek m.in. zajęć tanecznych; warsztatów plastycznych; gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz zajęć fitness.
Drugiego dnia półkoloniści wyruszyli na wycieczkę autokarową do Stanicy Myśliwskiej w Skorzęcinie oraz do Powidza. W Stanicy Myśliwskiej członek Koła Łowieckiego Łoś przeprowadził pogadankę na temat życia ptaków w okresie zimy. Uczestnicy wyprawy do lasu wzięli udział w konkursie plastycznym -"Ptaki zimą" oraz w konkursie "Zwierzęta zamieszkujące nasze lasy". Na zakończenie odbyli spacer po lesie z dokarmianiem ptaków oraz wysłuchali koncertu na rogu - hejnałów myśliwskich. Natomiast w Powidzu uczniowie obserwowali pogodę oraz ptactwo zimą. Oglądali makiety ryb, które można spotkać w Jeziorze Powidzkim. Po obiedzie wszystkie dzieci wyruszyły "Do krainy baśni ". Przypominano sobie losy bohaterów, a zabawy dramowe i wykreślanki jeszcze bardziej pozwoliły poczuć magiczny klimat baśni. Wystawa prac plastycznych zakończyła to wspaniałe spotkanie.
Trzeci dzień dla uczestników półkolonii to rywalizacje sportowe. Półkoloniści zmagali się w konkurencjach sportowych "W mini spartakiadzie sportowej'' w hali sportowej ale także rywalizowali na świeżym powietrzu lepiąc bałwany. Poznali sporty zimowe oraz znanych sportowców, którzy wpisali się w historię Polski. Śpiewali piosenki o tematyce zimowej. Bawili się ścianą interaktywną,innowacyjnym urządzeniem interaktywnym połączonym wirtualną rozrywką z elementami sportu i dobrej zabawy.
Czwarty dzień półkolonii dzieci spędziły na świeżym powietrzu, korzystając z pięknej zimowej aury. Oczywiście nie zabrakło bitwy na śnieżki. Uczniowie skorzystali również z zajęć przygotowanych przez panią Beatę Szkudlarek w bibliotece publicznej. Po smacznym obiedzie i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki autokarowej udaliśmy się na wycieczkę do Pawłowa do żywej szopki. Zwierzęta były zachwycone, gdyż dzieci chętnie je dokarmiały. Tak zakończył się pierwszy tydzień półkolonii. Było świetnie.
W kolejnym tygodniu również nie zabrakło atrakcji dla naszych półkolonistów.
Poniedziałek był dniem gier planszowych. Każdy mógł przynieść swoją ulubioną grę i zagrać w nią z kolegami i koleżankami. Było mnóstwo śmiechu i zabawy. Uczestniczyliśmy również w zajęciach tanecznych i plastycznych. Zostaliśmy zaproszeni do biblioteki publicznej przez panią Beatę Szkudlarek i wysłuchaliśmy historii pisma i książki. Po prezentacji mogliśmy wypożyczyć interesujące nas publikacje.
We wtorek półkoloniści kolejny raz opuścili mury szkoły i wybrali się na wycieczkę autokarową. Tym razem uczniowie klas pierwszych i drugich odwiedzili leśniczówkę w Skorzęcinie. Wysłuchali pogadanki na temat życia ptaków w okresie zimy przeprowadzonej przez członka Koła Łowieckiego "Leśnik 92" Michała Golla. Uczestniczyli również w wielu konkursach, skosztowali kiełbasek oraz szukali śladów zwierząt na śniegu. Natomiast uczniowie klas trzecich tym razem wybrali się na wycieczkę do Powidza. Obserwowali krajobraz zimowy Jeziora Powidzkiego oraz zwierzęta, które udało nam się spotkać. Oczywiście wykorzystaliśmy również czas na zabawy na śniegu. Po powrocie uczestniczyliśmy w zajęciach z pierwszej pomocy. Ćwiczyliśmy jak należy prawidłowo dzwonić po pomoc. Uczyliśmy się jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny. Natomiast po obiedzie przyszedł czas na zabawę w teatr. Najpierw były ćwiczenia przygotowujące do recytacji- łamańce językowe to świetne ćwiczenie, ale także i zabawa. Po takim wstępie „przenieśliśmy się" na stragan z warzywami. Warzywa wdały się w kłótnię tak wielką, że rozsądzić je musiała... kapusta. Tak! Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy była dla nas okazją do pokazania swoich emocji. Sami byliśmy z siebie dumni, że tak dobrze nam poszło. Zabawa w teatr to świetna sprawa!
W środę aura za oknem skłoniła nas do zabawy na śniegu. Lepiliśmy bałwany i wielkie kule, których nie szło ruszyć. Zorganizowaliśmy bitwę na śnieżki. Korzystaliśmy w pełni z pięknej zimowej pogody. Po powrocie mieliśmy zajęcia taneczne i plastyczne. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Stworzyliśmy piramidę żywienia. Graliśmy w gry planszowe. Ćwiczyliśmy pozycję boczną ustaloną u poszkodowanego. Mieliśmy zajęcia sportowe na hali.
W czwartek wyruszyliśmy na wycieczkę do Skorzęcina, gdzie bawiliśmy się w podchody. Półkoloniści w trzech grupach wyruszyli na trasy po ośrodku wypoczynkowym. W trakcie wędrówki musieli zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez pana T. Majchrzaka i panią K. Piechowiak. Tematem przewodnim była ochrona klimatu i tego dotyczyły zadania, które mogliśmy znaleźć w kopertach rozmieszczonych po ośrodku. Aby nie było zbyt prosto niektóre z poleceń były zapisane w formie odbicia lustrzanego oraz kodu QR. Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili z zadaniami. A co najważniejsze wszyscy dotarli do mety. Świetnie się bawiliśmy. Po smacznym obiedzie przyszedł czas na warsztaty plastyczne i ozdabianie toreb na zakupy. Każdy mógł wykazać się kreatywnością i pomysłowością w projektowaniu swojej własnej torby. Może któraś zapoczątkuje nowy trend mody?
Ostatniego dnia podsumowaliśmy dwa tygodnie półkolonii. Burmistrz Marian Gadziński i zastępca burmistrza Marek Wiatrowski wręczyli wszystkim uczestnikom półkolonii pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dyrektor Marian Łukowski podziękował wszystkim za pomoc w organizacji i opiekę nad dziećmi w trakcie półkolonii. Wspólnie zaśpiewaliśmy poznane piosenki. Po obiedzie przyszedł czas na zabawę karnawałową. Wszyscy byli pięknie przebrani i świetnie się bawili. Zmęczeni wróciliśmy do sal. Dokończyliśmy zajęcia z pierwszej pomocy. Wsparliśmy także Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy drobnymi datkami. Niesamowicie szybko minęły nam te dwa tygodnie.
Współorganizatorami zimowego wypoczynku jest Urząd Gminy i Miasta w Witkowie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Witkowie.
Zapraszamy do galerii Półkolonie zimowe "W Borysówce 2021"